Насловна / Вести / Скопје шести најзагаден град на светот

Скопје шести најзагаден град на светот

Скопје синоќа беше шести најзагаден град на светот. Тоа го покажаа мерењата на глобалната апликација Air Visual.
Индексот, кој го сочинуваат вредностите од ПМ10, јаглерод моноксид, јаглерод и натриум диоксид и озон, за Скопје покажа вредност од 160. Пред Скопје се само Лахор во Пакистан, Делхи во Индија и кинеските градови Ченгду, Шенјанг и Пекинг, градови кои имаат повеќе милиони жители.
Над дозволената граница вчера беа загадени и Струмица, Битола, Куманово Гостивар и Кавадарци.skop1

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top