Насловна / Вести / Се распадна последната недопрена ледена плоча на канадскиот Арктик

Се распадна последната недопрена ледена плоча на канадскиот Арктик

Се распадна последната недопрена ледена плоча во канадскиот Арктик, губејќи повеќе од 40 отсто од нејзината површина за само два дена кон крајот на јуни, објавија научниците.

Severen
“Надпросечната температура, силните ветрови и отвореното море се рецепт за пукање на мразот“, соопшти канадската служба за глечери.
“Овие се огромни парчиња мраз што се како површината на некои градови“, рече Лук Копенланд, глациолог на Универзитетот во Отава.
Површината на плочата се намали за 80 квадратни километри. За споредба, областа на Менхетен е на 60 квадратни километри.
“Тоа беше последниот целосно недопрен леден лист. Сега буквално се распаѓа “, предупреди Копеланд.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top