Насловна / Арт и дизајн / Ретроспективна изложба посветена на Бјорк во МоМА

Ретроспективна изложба посветена на Бјорк во МоМА

The Museum of Modern Art

Њујоршкиот музеј на современа уметност MoMA, минатиот месец отвори голема ретроспективна изложба посветена на исландската уметница Бјорк, на која се претставени сите „лица“ и сите трансформации на оваа прославена пејачка и композиторка во изминатите, повеќе од дваесет години на нејзината кариера.bjork vo moma_04
Дел од изложбата е посветена на видео-инсталацијата „Black Lake“. Станува збор за десетминутно видео за песна од албумот „Vulnicura“, кој е снимен минатото лето на Исланд. Преку сцени од пештери, кањони, лава и полиња се рефлектира сликата на болка, пропаѓање и повторно раѓање.bjork vo moma_08
Нејзините осум албуми „Debut“ (1993), „Post“ (1995), „Homogenic“ (1997), „Vespertine“ (2001), „Medulla“ (2004), „Volta“ (2007), „Biophilia“ (2011) и „Vulnicura“ (2015) се претставени хронолошки во посебно интерактивно аудио доживување. Секој албум е претставен преку внимателно дизајнирани и исклучителни визуелни сцени, кои ја изразуваат и отелотворуваат нејзината музика.

bjork vo moma_21
Во лобито на музејот се изложени инструментите користени во албумот „Biophilia“ (2011), како гемелесте, органата, гравитациска харфа и Теслиниот трансформатор, кои во различно време од денот ќе свират песни од албумот.bjork vo moma_23 bjork vo moma_22
На вториот кат конструирани се две простории. Едната е посветена на новата песна и видео инсталација изведена со помош на МоМА за „Black Lake“, песна од новиот албум на Бјорк насловен „Vulnicura“ (2015). Втората просторија ќе биде кино каде ќе се прикажуваат музичките видеа од „Debut“ (1993) до „Biophilia“.bjork vo moma_26 bjork vo moma_20
На третиот кат ќе биде претставено интерактивно аудио искуство низ албумите на Бјорк, со биографски наратив кој е истовремено и личен и поетски, напишан од прочуениот исландски писател Сјон, заедно со многу визуелни решенија, предмети и костими користени од Бјорк, вклучувајќи го дизајнот на роботите направени од Крис Канингам за видеото „All Is Full of Love”, фустанот лебед на Марјан Пејоски, фустанот за турнејата „Biophilia“ на Ирис ван Харпен и многу други.bjork vo moma_03

Фустанот „лебед“ на македонскиот дизајнер Марјан Пејоски.
Изложбата во МоМА ќе трае до седми јуни годинава.bjork vo moma_16 bjork concert 010711 bjork vo moma_15 bjork vo moma_14 bjork vo moma_11 bjork vo moma_10 bjork vo moma_09 bjork vo moma_3 16th Annual Webby Awards bjork vo moma_2 bjork vo moma_1 bjork vo moma_05 bjork vo moma_12 bjork vo moma_19

Испрати коментар

Scroll To Top