Насловна / Арт и дизајн / Редизајн на легендарниот апарат за еспресо

Редизајн на легендарниот апарат за еспресо

Во пантеонот на практичното, Moka Express апаратот кој е дизајниран 1933.година од Алфонсо Биалети, стои како главен симбол на функционалноста…

2
Moka Express со својата машинска осмоаголна елеганција од алуминиум дава звучно и тактилно искуство со секое вртење на неговиот дизајн, што е акцентирано со ширење на прекрасен мирис и радосно клокотење на лончето, тогаш кога процесот на варење кафе е завршен. Moka Express стои во совршен контраст со стерилноста на кафе апаратите кои денес се базираат на капсули и притисок на само еден тастер. Сепак како што е тоа случај во животот, погодноста ја надминала префинетоста, додека раскошот на Moka Express апаратот избледел, но скоро добил можност за нова иднина.

4
Ангажиран од брендот Alessi за да го ревитализира дизајнот, синоним за италијанската модерност, истовремено оживувајќи ја едноставноста наречена sprezzatura, британскиот архитект Дејвид Чиперфилд го прифатил духот на оригиналниот дизајн.

6

На дизајнот му пришол со внимание и префинетост, доадавајќи му два нови панела, рамнејќи го нековиот кров и ублажувајќи му ја формата на заоблениот финиш. Дизајнот на Чиперфилд физички делува постабилно од оригиналот, додека истовремено ја чува неговата силуета со деликатни детали.

3
Новиот Alessi Moka апарат за кафе официјално ќе биде претставен на овогодишниот Salone del Mobile саем.

5

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top