Насловна / Вести / Претставен автобус на водород од новата генерација

Претставен автобус на водород од новата генерација

Не останува многу време до првото возење по улиците на автобусите на водорот од новата генерација. Имено, познатиот британски производител на автобуси ADL (дел од канадската групација NFI) до крајот на годината ќе го претстави својот нов автобус на кат, со погон на водородни горивни ќелии. Средишниот дел од бновиот автобус е енергетскиот модул кој се состои од сноп горивни ќелии на производителот Ballard и управувачки систем  VEDS од производителот  Voith. Се очекува автобусот да минува 480 km со едно полнење. Новиот автобус е развиен во склоп на проектот H2.0  и во целост ќе се произведува во Велика Британија, објави порталот Urban Transport Magazine.

ads1

adl2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top