Насловна / Вести / Peck, кулинарската префинетост и Forte dei Marmi се среќаваат во нова продавница

Peck, кулинарската префинетост и Forte dei Marmi се среќаваат во нова продавница

Peck е познато име на продавница за сувомеснати производи, сирења и вино. Самото споменување на името веднаш ги евоцира вредностите на традиционалната миланска кујна. Овој култен гастрономски и вински бренд одлучи да го „напушти“ својот град и да се смести и на друга симболична локација на гастрономијата и виното – Тоскана.

1_resize

Под раководство на архитектонското биро Vudafieri Severino Partners, Peck го отвори својот нов дом во Forte dei Marmi со квалитетни материјали, влијание на морето и беспрекорен вкус чија репутација му претходи на името на брендот.

3_resize

109 квадратни метри во срцето на стариот град, во близина на центарот, на познатиот плоштад и на само неколку чекори од Тиренското море, квалитетот на Peck и Forte dei Marmi се среќаваат во новата продавница. Од една страна, постои древната привлечност на тосканскиот брег со камени села, борови шуми и морето на Етрурците, а од друга страна, постои кулинарска извонредност што ја носи традиционалната и автентична кујна во модерна savoir faire атмосфера.

2_resize

Доволен е само еден поглед на излогот за да се разбере дека тука, меѓу морето и опојните ароми, може да се вкуси се и да се задоволи сечиј вкус. Префинетиот вкус се издвојува уште на влезот со многу подготвени јадења и богат избор на спакувана храна. А и вината не разочаруваат со над 500 етикети кои ги прекриваат ѕидовите. Ова е само мал примерок во споредба со винотеката во via Spadari (најголемиот избор во Италија со 3000 производи), но тоа е префинет и добро истражуван избор кој се вклопува со вкусовите на локалното подрачје.

4_resize

5_resize

Се овде дава интензивно чувство на автентичност. Материјалите, претставени во типичните светли бои на брендот, нудат чувство на летна и природна атмосфера на Forte dei Marmi. На sидовите, морско-зелената боја се комбинира со дрвената облога во светли бои, додека трагови светлината ги осветлуваат вертикалните ѕидни облоги и месингните вдлабнатини ја нагласуваат префинетоста на најдобрите вина.

6_resize

Целокупната слика пружа богата и смирувачка средина каде што преовладува чувството на удобност и дизајнерски акценти, како постмодерниот лустер или мермерот Calacatta на пултот на разладната витрина, додаваат карактер и живост на глетката и ги будат сетила.

03_resize

Секој агол и детали кажуваат нешто за историјата на производот. Стилот, добриот вкус и одличната храна одат заедно во овој простор на Piazza Marconi. Нудат мултисензорно искуство за уживање и уживање уште на првиот поглед на излогот.

7_resize

8_resize

00_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top