Насловна / Вести / Откриено каде живеат најсреќните луѓе на светот

Откриено каде живеат најсреќните луѓе на светот

Финска, трета година по ред е прогласена за „најсреќна“ земја во светот. Светскиот годишен извештај го става Авганистан последен на листата на среќници.

Finska1
Годишниот извештај за среќа на Обединетите нации рангира повеќе од 150 земји според тоа колку се чувствуваат среќни нивните граѓани.
Данска заврши на второ место во студијата за 2020 година, а потоа следува Швајцарија на трето, а Исланд на четврто место.

Finska
Велика Британија е на 13-то место, за две места повисоко отколку во последниот извештај, а Соединетите држави се на 18-то место, една позиција подобра од лани.
Останатите земји во првите десет се Норвешка (5-то место), Холандија (6-то место), Шведска (7-то место), Нов Зеланд (8-то место), Австрија (9-то место) и 10-то место – Луксембург.
Србија се најде на 64-то место, зад Перу на 63 и пред Боливија на 65-та.
Авганистан се наоѓа на 153-то место, со Јужен Судан (152), Зимбабве (151), Руанда (150), Централна Африканска Република (149), Танзанија (148), Боцвана (147), Јемен (146), Малави на дното на табелата. (145) и Индија (144).

Finska2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top