Насловна / Вести / Нов рекорд на „Тесла“: 900.000 километри

Нов рекорд на „Тесла“: 900.000 километри

Дека електричните автомобили се и тоа како издржливи покажува примерот на еден модел  S, кој досега во експлоатациониот век има минато 900.000 km. Сопственикот на овој автомобил, германецот Gemingen, неодамна ја споделил оваа информација на Twitter, а очекува до крај на годината километражата да ја заокружи на  1.000.000 km. Инаку се работи за моделот  S P85, кому еднаш му се заменти батериите и сега вози на вториот сет батерии. Интересно е дека истиот вљубеник во електричните автомобили на брендот “Тесла“, постигнал и уште еден извонреден резултат со моделот Roadster од првата генерација, со кој минал 620.000 km.

teslas1

teslas2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top