Насловна / Вести / Њујорк официјално забрани пластични кеси

Њујорк официјално забрани пластични кеси

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, го потпиша законот за забрана за пластични кеси за еднократна употреба. Се проценува дека Њујорк секоја година користи 23 милијарди пластични кеси, а 50 отсто од овие кеси завршуваат на депониите, околу градот и водите во Њујорк.
Гувернерот Куомо го потпиша законот на Денот на планетата Земја и ќе стапи на сила во март следната година. Новиот закон доаѓа откако гувернерот Куомо ја оформи работната група за пластика во Њујорк во март 2017 година. Работната група разви долгорочно решение за проблемот со пластичните кеси во државата. Во финалниот извештај детално се разработени проблемите со пластичните кеси и решенијата за имплементирање.

nj3
„Во државата Њујорк, пластичните кеси станаа сеприсутна глетка на пејзажот и можат да се видат заглавени во дрвјата, како отпадоци во нашите населби, пловејќи по нашите водни патишта и како општа естетска на нашата околина. Тие се штетни за здравјето и негативно влијаат на животната средина “, се вели во извештајот.
Забраната за пластични кеси не само што ќе ги намали кесите во депониите и водите во Њујорк, туку и ќе го намали производството на нафта за околу 12 милиони барели што се користат секоја година во Њујорк за производство на пластични кеси.

nj4
Њујорк е трета држава во САД, по Калифорнија и Хаваи, која целосно ги забранува пластичните кеси.
Одделот за заштита на животната средина ќе работи на ограничување на влијанието кое оваа забрана ќе го има врз семејствата со ниски приходи. Во новите забрани градовите ќе можат да наплатуваат пет центи за хартиени кеси за еднократна употреба, кои пари ќе одат во државниот буџет за заштита на животната средина и дистрибуцијата на торби за еднократна употреба.

nj2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top