Насловна / Вести / Небото над Скопје бистро, воздухот загаден

Небото над Скопје бистро, воздухот загаден

Иако небото изгледа бистро, загадувањето е големо, без назнаки дека имаме системско решение. На листата на најзагадени места во земјава утринава се Тетово и секако и Скопје.

Screenshot_3

Утринава во Скопје воздухот е значително загаден и тоа на повеќе локации. Мерните станици покажуваат дека најголема загаденост има во Скопје – Ректорат со измерени РМ10 176 µg/m3 во осум часот утрово, Миладиновци со 207 µg/m3, Ново Лисиче со 180 µg/m3 итн. Дозволените ПМ10 честички (честички со големина помала од 10 микрометри, лесни за вдишување) во воздухот се 50 µg/m3.

Screenshot_4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top