Насловна / Вести / НАСА ги објави најубавите фотографии на планетата Земја

НАСА ги објави најубавите фотографии на планетата Земја

НАСА ги објави најубавите фотографии на планетата Земја по избор на читетаелите. По повод Денот на планетата Земја, Американската вселенска агенција (НАСА) ја повикала јавноста да избере најдобри фотографии на земјата, кои се додега објавени во нејзиниот онлајн магазин „Еarth Оbservatory”.

По пет круга гласање, прогласен е победникот на натпреварот наречен „Tournament Earth”.

1_resize

Победничката фотографија

Најдобрата фотографија ја направил експертот Серж Андрефуе од Универзитеот во Јужна Флориди во 2001. година, кога го фотографирал песокот и морската трева на Бахамите со помош на сателитот „Лендсат 7“.

Плимата и океанските струи го направиле примерокот кој се гледа на фотографијата.

2_resize

Ерупција на вулканот Рајкоке на полуостровот Камчатка – второ место

3_resize

Онаму каде дините престануваат – полуфиналист

4_resize

Плава џамлија – полуфиналист

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top