Насловна / Вести / Најубавите плажи на Јужноафриканската Република

Најубавите плажи на Јужноафриканската Република

Доколку сте во потрага за годишен одмор со сончање и мирни бранови кои удираат на брегот, претставуваме дванест прекрасни плажи во Јужна Африка кои треба да се имаат во предвид.
Плажите кои ја красат Јужноафриканската Република се меѓу нејзините најпопуларни атракции и едни од најубавите, а во овој дел од светот ги има многу. Не случајно Јужноафриканската Република со векови била посакувана територија за европските држави, пред се Холандија и Велика Британија. Уште од 1652 година кога станала холандска колонија, за потоа во 1795 година дел од територијата биде колонизиран од Велика Британија. Конечно, по големите притисоци од светската јавност, апардхејдот е укинат во 1990 година. Во 1994 година се одржиле првите избори на кои Нелсон Мендела е избран за прв црн претседател на државата.

Camps Bay

кампасбеј
Оваа плажа се наоѓа на листата најдобри плажи на светот, поради своето неверојатно оплружување и близина на други убави локалитети.

Dolphin Beach

делфин
Ако се земе во предвид името на плажата, јасно е дека на оваа плажа можат да се видат делфини кои си играат во брановите.

North Beach

норт
Сместена во Дурбан, оваа плажа е популарна поради достапни спортови на вода. Нуди одличен ноќен живот и луксузни хотели.

Thompson’s Bay

томсон
Педесетина километри северно од Дурбан е прекрасниот град Балито. Мало, идилично градче со голема приватност бидејќи е опкружено со камен залив.

Kogel Bay или позната и како Koeelbaai

когел
Плажата Kogel Bay се наоѓа на 70 километри од Кејптаун, популарна рута, која често ја посетуваат туристи кои се во потрага на китови.

Umhlanga Rocks

умхланга
Неверојатна плажа во туристичкиот град Umhlanga, сместен на брегот на KwaZulu-Natal, доло време е многу популарна туристичка дестинација.

Nahoon Beach

нахон
Oваа плажа е рај за сурфер и пливач и веројатно е најпопуларната плажа во Источен Лондон.

Santos Beach

сантос
Santos плажата е обиколена со палми и нежно се спушта кон морето. Идеална е за мали деца поради плитката вода и многу малите бранови.

Clifton

клифтон
Clifton е повеќе регион отколу една плажа. Всушност овој регион има четири плажи, а секоја од нив е идеална за туристите. Овде нема силен ветер, плажата е идеална за пливање во мирна вода и опуштено уживање.

Langebaan Beach

лангебан
Оваа плажа привлекува внимание со своите уникатни камења и совршена клима за сурфање со змеј.

Thonga Beach

танга
Една од најпопуларните плажи во Јужна Африка. На плажата ве чекаат бреговите на паркот iSimangaliso Wetland Park (природно наследство на УНЕСКО)

Kraalbaai

карабаи
Лагуната Kraalbaai е идилична. Чиста, тиркизна вода, бел песок, јахти и приватност е она што ја карактеризира.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top