Насловна / Вести / Најубавиот трамвај на светот

Најубавиот трамвај на светот

Не само што го привлече светското внимание со својот модерен изглед, туку футуристичкиот двокатен трамвај наречен „Исланд“ носи голем број новини што ќе му помогнат на јавниот транспорт подобро да се прилагоди во светот по пандемијата со коронавирусот.

tramvaj

Дизајнерското студио „Понти“ создаде концепт за електричен двокатен трамвај со футуристичка организација за надворешни и кружни внатрешни работи, кој работи без возач.

Иновативниот дизајн е дизајниран да го направи користењето на јавниот превоз што е можно побезбедно, што е голем предизвик во мултимилионски градови како Хонг Конг, каде што е многу тешко да се одржи потребната дистанца.

tramvaj1

Бидејќи трамвајот работи на струја дури и без возач, се добива повеќе слободен простор за патниците во возилото, односно е можно полесно да се дистанцираат од другите.

tramvaj4

Патниците се распоредени радијално на кружни острови лоцирани во централниот дел на двете нивоа на трамвајот – така што нивните лица не се свртени еден кон друг.

Дрвените шалтери со рачки се поставени долж прозорците од двете страни, обезбедувајќи безбедно место за застанување и уживање на патниците кон градот.

tramvaj3

Друга новина во дизајнот е вертикалното ЛЕД светлосно сигнализирање, кое се поставува напред и назад, на целата висина на трамвајот.

Архитектурата на градот остави силно влијание врз дизајнот на трамвајот: благодарение на големите стаклени површини, модерниот двокатен простор хармонично се вклопи во урбаната панорама на Хонг Конг.

tramvaj5

tramvaj2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top