Насловна / Вести / Најдобрите фотографии од дивиот свет за 2020 година

Најдобрите фотографии од дивиот свет за 2020 година

Wildlife Photographer Of The Year е престижен натпревар што се одржува од 1964 година.

Оваа година главната награда на најголемиот светски натпревар за фотографија со диви животни ја освои фотографот на руското издание на магазинот National Geographic, Сергеј Горшков.

zivotni

Главната награда му ја донесе фотографијата направена во Националниот парк „Земја на леопарди“, кој се протега од заливот Амур (Јапонското море) до руско-кинеската граница и пошироко.

Фотографијата наречена „Прегратка“ го покажува моментот кога тигарот Амур прегрнува стогодишно дрво за да го обележи со својот мирис.

Според вработените во паркот, тоа е тигрица Т 41 ° Ф.

Сибирскиот или амурскиот тигар (Panthera tigris altaica) е подвид на тигар кој припаѓа на критично загрозените видови животни. Околу 400 од нив живеат во дивината, додека околу 600 живеат во заробеништво.

Натпреварот за најдобра фотографија од диви животни се одржува од 1964 година под покровителство на британскиот музеј за природна историја. Во 2020 година, повеќе од 49 илјади фотографии за 16 категории учествуваа на натпреварот.

Сергеј Горшков е еден од основачите на Руската унија на фотографи на природата и е редовен соработник и фотограф на руското издание на списанието National Geographic.

Титулата најдобар млад фотограф на годината ја понесе Лина Хејкенен благодарение на фотографијата наречена „Лисицата што ја фати гуската“.

zivotni1

Наградата за портретот на животното му припадна на Могенс Трол од Данска, за фотографија на млад мајмун од островот Борнео.

zivotni2

Младиот Сем Лос ја доби наградата за најдобар млад фотограф за фотографија од риба-кловн што ја снимил во близина на островот Сулавеси во Индонезија.

zivotni3

Наградата за фотографија во категоријата Однесување му припадна на Шпанецот Хаиме Кулебрас. Фотографијата ја нарекол „Живот во рамнотежа“, а на неа се гледа стаклена жаба која фатила пајак.

zivotni4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top