Насловна / Архитектура / „Monkey House“, засолниште за време на пандемијата

„Monkey House“, засолниште за време на пандемијата

Марко Брајовиќ, српски архитект, кој живее и работи во Бразил, ја проектирал „Monkey House“, дрвена колиба поставена меѓу дрвјата Парати, во тешко пристапен дел на бразилската Атланска шума, како засолниште за неговите пријатели за време на пандемијата.

3_resize

Идејата за дизајнот, Брајовиќ ја добил гледајќи како палмите Jucara, ги користат своите корени за да го прицврстат своето тенко стебло на земја. Скриена меѓу крошните на палмите, колибата своето име го добила по семејство на мајмуни Капучинери, кои до неодамна беа на работ на истребување.

4_resize

Архитектот за рамката на куќата го избрал дрвото Garapeira – тропско дрво со темна боја. А стрмниот двоводен кров на колибата е направен од Galvalume, челик кој се користи во овие краишта.

2_resize

Внатрешноста содржи повеќе видови дрво, а завесите се всушност, рибарски мрежи купени од локалното население. Мебелот е мешавина на јапонски дизајн и предмети изработени од Guarani, староседелци од јужен Бразил и Парагвај.

11_resize

10_resize

Куќата е поделена на две нивоа. На катот се сместени спалната соба и бањата, а големата дневната соба на приземјето, може да се користи како дополнителна спална соба за гости, покрај дневната соба тука се и помала трпезарија и кујна.

Прозорците го прекриваат предниот дел на куќата, а стреите на кровот ја штитата куќата помеѓу дрвјата.

1_resize

5_resize

6_resize

9_resize

8_resize

12_resize

13_resize

14_resize

15_resize 16_resize 17_resize 18_resize 19_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top