Насловна / Вести / Минималистички стан станува црвен на зајдисонце

Минималистички стан станува црвен на зајдисонце

RED е реновиран луксузен стан од 120 квадратни метри во срцето на Тел Авив, Израел, дело на дизајнерот на ентериери Yael Perry. Името RED произлегува од рефлексиите и сенките создадени од еден црвен прозорец кој ја рефлектира светлината на просторот.

3

Просторот е поделен на јевен дел: дневна соба орјентирана на тераса и отворена кујна и приватен дел: спална соба, гостинска соба, работна соба, бања и мал балкон.

15
Кујната и дневната соба се во темно сиви, црно-бели тонови, дизајнирани минималистички со неколку истакнати елементи.

2

10
Спалната соба е препознатлива, бањата е буквално внатре во просторијата, без ѕидови за разделување. Кадата е веднаш до креветот и санитарни единици се делумно скриени во ниша.

1

14

Во текот на денот, светлината што минува низ црвеното стакло ја мие бањата во нијанси на црвена боја.

6
Минимализмот, во комбинација со светли тонови, пуристички бои и глазирано стакло, одговара на потребата да се направи простор, најпрво темен и декориран во еклектичен стил, мешајќи арт деко со поп-арт елементи, потоа поголем и посветло.

8

13

7

5

11

12

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top