Насловна / Архитектура / Кула потпишана од Џорџо Армани и Сезар Пели

Кула потпишана од Џорџо Армани и Сезар Пели

Архитектонската фирма Pelli Clarke Pelli, основана од аргентинско-американскиот архитект Сезар Пели (Кулите Петронас во Кула Лумпур, Светски финансиски центар во Њујорк) кој почина минатата година на 92-годишна возраст, го потпишува проектот за станбена кула на Армани / Каса.

Armani

Студиото беше задолжено за внатрешен дизајн. Од луксузен објект лоциран на престижната плажа Сончев остров на Флорида, на околу триесет минути возење од Мајами, има поглед на убавините на Атлантскиот океан … иако не е помалку убав однатре.

Armani1
“Оваа зграда е љубовно писмо до Флорида испратено од Џорџо Армани и Сезар Пели и сега е обележје за дизајн“, рече Џон Пол Перез од Related Group, кој ја финансираше зградата.

Armani3
Стаклената кула висока 198 метри е ориентирана кон океанот, а секој кат е целосно опкружен со балкони. Секој од 260-те апартмани е опремен и со кујна, пишува Dezeen.

Armani4
Станарите на кулата Армани / Каса имаат пристап до многу удобности и објекти во рамките на кулата. Така, покрај базенот, тие можат да уживаат и во бањата, барот, ресторанот, а можат да ги користат и салата и игротеката инспирирани од структурата на клубот. Исто така, има и детска сала, кино, како и многу други помошни простории.

Armani5
Доминацијата на златните и бронзените тонови, во комбинација со нијанси на зелена боја, може да се види низ целиот внатрешен простор. Така, просторот во ресторанот е украсен со сјаен камен под со зелени украсни елементи кои укажуваат на формата на зградата. Исто така, зелената боја на овој простор може да се види на елегантните столчиња за ресторани. Објектот исто така содржи и винска соба контролирана на температура, каде шишињата за вино се чуваат во елементи во зелена боја.

Armani6
Кружната форма е истакната како во лобито на зградата, така и во фоајето украсено со заоблен мебел за седење и цветна позадина, обете дизајнирани од марката Армани / Каса.
Не мора да одите во град за да гледате филм на големиот екран. Во рамките на зградата има и кино. А, кога е тешко, има и базен.

Armani7

Armani2

Armani8

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top