Насловна / Вести / Куќа од рециклирани пластични шишиња која е отпорна на урагани

Куќа од рециклирани пластични шишиња која е отпорна на урагани

Канадската градежна компанија JD Composites го заврши својот прв станбен објект изграден од околу 612 илјади рециклирани пластични шишиња. Куќата се наоѓа во Нова Шкотска, Канада, и не е само пример за тоа како рециклирана пластика може да се користи добро, туку таа исто така е отпорна и на урагани.

kuka

Beach House е дизајниран да биде економично и брзо решение кое е едноставно, модерно и трајно. Како што велат од оваа компанија, идејата била да се создадат сопствени станбени згради за двојки. Целта била, исто така, да се вклучат проекти кои вклучуваат помали единици за домување, засолништа, бараки, канцеларии, спиечки барови и засолништа во случај на катастрофи.

kuka1

Сосопствениците на JD Composites, Дејвид Саулние и Џоел Герман, соработуваа со Armacell, кој создаде префабрикувани ѕидни панели за овие куќи користејќи специјална технологија. Панелите беа направени со мелење околу 612.000 рециклирани пластични шишиња.

Овие монтажни панели ја обезбедуваат зградата со одлична изолација, издржливост, влага и заштита на мувла, како и способност да се монтираат на лице место во рок од неколку недели или дури денови. Освен тоа, панелите биле тестирани во инженерскиот објект на Екс во Мисисагага, Онтарио, и докажале дека се доволно силни за да издржат екстремна сила на ветерот, слично на категоријата 5 од ураганот.

kuka2

Панелот беше испратен на тестирање. Употребата на машината за тестирање беше онаа што го разнесе ветерот од 526 километри на час. Панелот се покажа како одличен.

За изградба на куќата се користеа над 184 панели, со секој поединечен панел обликуван и отсечен рачно и според проектот. Крајниот резултат е модерна семејна куќа која може да се пофали со едноставна фасада, декориран ентериер, енергетска ефикасност и отпорност на ураган.

kuka3

Внатрешноста се состои од голема модерна кујна, отворен дневен простор, три големи спални, две бањи, затворена скара и тераса на покрив.

Beach House се карактеризира со големи прозорци кои обезбедуваат поглед на заливот, а во исто време полнење на куќа со природна светлина и свеж воздух. Степенот што води до врвот на дневната соба оди до кровната тераса со поглед на Заливот Св. Марија.

Beach House во моментов се тестира како демо куќи и куќи за одмор за да се провери неговата издржливост и да се следи како разните материјали кои се користат во процесот на градба реагираат со текот на времето.

kuka4

Еден коментар

  1. Пресек на панелот?

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top