Насловна / Вести / Користењето на пластика за еднократна употреба на островот Капри се казнува со 500 евра

Користењето на пластика за еднократна употреба на островот Капри се казнува со 500 евра

На островот Капри во Италија, од овој  месец стапи на сила забраната за користење на пластични производи за една употреба. Се разбира, забраната не е апсолутна, но секое прекршување на истата чини 500 евра.

Паралелно со забраната за употреба, стартува и забраната за продажба на овие прооизводи за еднократна употреба, со тоа што на трговците им се дава рок од 90 дена да се ослободат од постоечките залихи.

Во блиска иднина овој пример ќе го следи и Неапол, а со цел зачувување на морскиот брег и морето од пластичниот отпад.

capri1

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top