Насловна / Архитектура / Коњска кола пренаменета во прекрасен дом

Коњска кола пренаменета во прекрасен дом

Иако дефинитивно станува збор за тркала и коњи, оваа приказна има многу интересен почеток. Станува збор за камион од 1989 година, т.н. коњска кутија наречена Хелга, прилагодена така што повеќе не е за коњи, туку за луѓе. И прилично е опуштено затоа што  овој неверојатен ентериер е исполнет со најубаво природно дрво и проектиран така што сè што на прв поглед изгледа мало и тесно, всушност добива сосема нова димензија.

kola

За оваа подвижна куќа може со сигурност да се каже дека е направена од нула. Кутијата е целосно отстранета, дрвото е изрендано до исцрпеност и сите рамки се префарбани. Со додавање на многу инженерство и прилагодување, создадено е исклучително магично место каде сопственикот навистина се чувствува како апсолутен домаќин, а тоа е каде и да паркира.

kola1

Во внатрешноста на куќата има комплетно опремена кујна која содржи шпорет, мини фрижидер и многу плакари. Преку кујната има шпорет на дрва плус соларни уреди, вода, батерии и уреди за мерење на оптоварување. Рустикалната бања може да се пофали со едноставен туш и тоалет за компост. Во продолжението на домот има двојни седишта, кои исто така претставуваат места за складирање, а има дури и скали кои водат до креветот сместен на првиот кат.

kola2

Деталите за овој дом се едноставно зачудувачки. На пример, просторот за спиење би изгледал прилично мрачен и тесен, имајќи предвид дека е врамен со гранки од дрвја, но дури и тука е пристапено кон исклучително оригинално решение – изградба на кровни прозори што во голема мера ја освежуваа целата атмосфера. И ако сето ова не е доволно, покривот на овој камион може дополнително да се претвори во голема палуба за забава.

kola3

kola4

kola5

kola6

kola7

kola8

kola9

kola10

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top