Насловна / Вести / Коалите „функционално изумрени“ по пожарот во Австралија

Коалите „функционално изумрени“ по пожарот во Австралија

Поради невидени суши и пожари во Австралија, популацијата на коалата се намали толку многу што овие животни сега се сметаат за „функционално исчезнати“.

Претседателот на австралиската фондација Коала, Дебора Табарт, проценува дека повеќе од илјада коали биле убиени од пожарите и дека 80 отсто од нивното живеалиште е уништено.

koala

Неодамнешните пожари, заедно со продолжената суша и уништувањето на шумите, предизвикуваат, според експертите, „функционално истребување“ на коалите, пишува Форбс.

Функционално истребување се случува кога популацијата станува толку ограничена што повеќе не игра значајна улога во нејзиниот екосистем и кога населението не е повеќе остварливо.

Иако некои единки може да се размножуваат, ограничениот број на коали ја прават долгорочната одржливост на видот малку веројатна, а животните многу подложни на болести.

koala1

Пошумувањето и пожарите го уништуваат главниот извор на храна за коалата, стеблото еукалиптус. Возрасна коала јаде до два килограми лисја од еукалиптус, што е нивната главна состојка во исхраната.

Потребни се неколку месеци за растенијата од еукалиптус да се обноват по пожарот, кој не остава соодветен извор на храна за коали, па многумина умираат од глад.

Болницата за коали „Порт Мекквари“ собира донации за да помогне во лекувањето на повредените коали. Досега се собрани 1.330.000 австралиски долари од триесет илјади донатори.

Дел од нивните напори се да постават станици за пијалоци за коалите во области уништени од пожарите. Средствата ќе се користат и за засолниште за коали повредени во пожарите.

koala2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top