Насловна / Архитектура / Ќе се гради нова висококатница во Лондон

Ќе се гради нова висококатница во Лондон

слика-1

Познатиот архитект Ренцо Пијано ќе гради своја висококатница во Лондон која има облик на цилиндар кој ќе биде висок 224 метри. Лоцирана e кај Paddington Station на местото на кое сега се наоѓаат канцелариски простории, односно на 31 London Street. слика-2Во кулата треба да бидат сместени околу 200 домови, канцеларии, продавници и други комерцијални услуги, како и дополителни 4.000 метри квадратни јавен простор.

Новата структура во Лондон од 65 ката се очекува да чини околу една милијарда фунти и треба да игра важна улога во поврзувањето на железничката станица со влезот на Bakerloo Tube Line.

слика-3 слика-4 слика-5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top