Насловна / Вести / Кина тестирала дрон за модификација на временските услови

Кина тестирала дрон за модификација на временските услови

Кина развила нов систем на беспилотни летала за модификација на временските прилики, способни за детекција на облаци, дожд, ветрови и аеросоли на својата рута на лет. Успехот на првиот лет го означува продорот за беспилотните летала од кинеско производство за детекција и модификација на временските прилики. Овие летала можат да придонесат во намалување на катастрофите и подобрување на еколошката заштита, објавила Корпосрацијата за авионска наука и технологија.

uav1

 

„Платформата која се одликува со големо оптоварување, ниски трошоци на одржување и брзо поставување, го завршила својот прв 75-минутен лет од аеродромот во северозападната кинеска провинција Шанџи. Меѓу новите функции се издвојуваат ласерско-микробранова двојна детекција и детекција на лице место“, истакнуваат од инженерскиот тим.

uav2

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top