Насловна / Градежништво (page 2)

Категорија: Градежништво

Feed Subscription

18. Симпозиум на Друштвото на градежни конструктори на Македонија (ДГКМ 2019)

18. Симпозиум на Друштвото на градежни конструктори на Македонија (ДГКМ 2019)

18ти Симпозиум на Друштвото на градежни конструктори на Македонија (ДГКМ 2019) ќе се одржи од 2. до 5. Октомври, 2019 во Охрид, Македонија. Симпозиумот ќе се фокусира на прашања од областа на градежното конструкторство, со посебен акцент на досегашната практика ...

повеќе »

Нов Катвик ќе го чува обележјето на пристаништето Хамбург

Нов Катвик ќе го чува обележјето на пристаништето Хамбург

Овој документ покажува целосен приказ на дизајнот и изградбата на подвижен, кревачки, железнички мост. Двојната употреба на постоечкиот мост Катвик за железнички сообраќај и за патен сообраќај го прави мостот  „тесно грло“ за зголемениот сообраќај на железничкото пристаниште. Затоа, новоизградениот ...

повеќе »

Русија го слави анектирањето на Крим, со пуштање во погон на две нови електрани

Русија го слави анектирањето на Крим, со пуштање во погон на две нови електрани

Електраните во Симферопол и Севастопол на Крим, кои ги изгради рускиот државен конгломерат „Ростек“, започнаа со работа вчера, 18ти март. Руската компанија „Технопоромекспорт“ поврзана со „Ростек“, започна изградба на две гасни електрани на Крим, веднаш по вонредната состојба објавена во ...

повеќе »

Најголем инфраструктурен проект во Европа

Најголем инфраструктурен проект во Европа

Изградбата на најдолгиот подморски железнички тунел на светот, кој ќе ги поврзува финската и естонската престолнина, ќе чини 15 милијарди евра. Кинеската компанија Touchstone Capital Partners ќе ја финансира целокупната инвестиција. Планираниот тунел помеѓу Хелсинки и Талин, ќе се протега на ...

повеќе »

Кинезите сакаат да градат хидроцентрали во Црна Гора

Кинезите сакаат да градат хидроцентрали во Црна Гора

Кинеската компанија Norinco и доставила на црногорската влада техничка и комерцијална понуда за изградба на осум каскадни хидроцентрали на реката Морача. Доколку траењето на концесијата за користењена реката биде подолго од 30 години, што е за очекување, одлуката за овој проект ...

повеќе »

Белград: Енергетска реконструкција на 100 згради преку ESCO модел

Белград: Енергетска реконструкција на 100 згради преку ESCO модел

Градот Белград ќе им понуди на заинтересираните инвеститори да ја зголемат енергетската ефикасност на стотина јавни згради преку ESCO модел, додека на крајот на оваа година или на почетокот на следната се очекува почетокот на проектот „Термичка рехабилитација на јавните ...

повеќе »

Новиот автопат Миладиновци – Штип конечно ќе биде пуштен во употреба

Новиот автопат Миладиновци – Штип конечно ќе биде пуштен во употреба

По пет години од стартот на градежните активности на автопатската делница кон истокот, проектот Миладиновци-Штип конечно е готов и деновиве официјално ќе се пушти во употреба. „Она што требаше да се сработи со кинеската компанија „Синохидро“ е готово и заврши ...

повеќе »

3XN проектираше нов стадион за Олимпискиот парк во Минхен

3XN проектираше нов стадион за Олимпискиот парк во Минхен

Компанијата 3XN ја проектираше новата повеќенаменскa арена на местото на поранешниот стадион во Олимпискиот парк во Минхен.  Компанијата од Копенхаген ја доби оваа работа во партнерство со германската компанија LATZ+PARTNER со задача да проектира арена со капацитет од 11.500 места, ...

повеќе »

Реконструкција на паркинзи и пристапни улици во Мичурин

Реконструкција на паркинзи и пристапни улици во Мичурин

Општина Аеродром деновиве врши реконструкција на дотраени паркинзи и пристапни улици по должината на „Венијамин Мачуковски“ во населбата Мичурин. Руинираните плочи од павер-елементи се заменуваат со асфалт, при што ќе бидат опфатени околу 1100 квадратни метри.

повеќе »
Scroll To Top