Насловна / Екологија / Енергетска Ефикасност (page 2)

Категорија: Енергетска Ефикасност

Feed Subscription

Две третини од потрошувачите на енергија, не сакаат да трошат време и пари на одржлив развој

Две третини од потрошувачите на енергија, не сакаат да трошат време и пари на одржлив развој

Одлуките и потезите на потрошувачите, ќе бидат клучен двигател за успехот на енергетската транзиција, велат во EY. Извештајот за ставовите на потрошувачите за енергетската транзиција (Energy transition consumer insights), покажува дека 65% од потрошувачите на енергија се заинтересирани за одржливоста ...

повеќе »

Дата центар снабдува со топлинска енергија болница во Виена

Дата центар снабдува со топлинска енергија болница во Виена

Од оваа зима, во 21-виот виенски округ, поточно во болницата во овој округ, се испорачува топлина за греење од дата центарот во близината, поточно од отпадната енергија која се генерира од работењето на неговата опрема. Станува збор за американската компанија Digital ...

повеќе »

Бајден привремено ги запре новите проекти за извоз на ТПГ

Бајден привремено ги запре новите проекти за извоз на ТПГ

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, соопшти дека привремено ќе ги запре процесите на одобрување на нови проекти за извоз на течен природен гас (ТПГ).  Од Белата куќа истакнуваат дека оваа одлука ја донеле со цел Министерството за енергетика да ...

повеќе »

Словенечката GEN group го зголемила профитот за 10 пати во 2023 година

Словенечката GEN group го зголемила профитот за 10 пати во 2023 година

Компанијата GEN group во 2023 година остварила профит од 204,5 милиони евра, што е десет пати повеќе во однос на 2022 година. Но, во истиот период приходите с енамалени за речиси 30%. Високите цени на енергијата на почетокот на 2023 ...

повеќе »

Balkan Solar Summit на 8-ми и 9-ти фебруари во Бања Лука

Balkan Solar Summit на 8-ми и 9-ти фебруари во Бања Лука

Конференцијата Balkan Solar Summit ќе се одржи на 8-ми и 9-ти февруари во Бања Лука, каде ќе се дискутира за најновите трендови и иновации во областа на енергијата од Сонцето и ветерот, технологиите за складирање на енергија, како и за друи ...

повеќе »

Србија, Словенија и Унгарија – се поблиску до создавање на најголемата регионална берза за електрична енергија

Србија, Словенија и Унгарија – се поблиску до создавање на најголемата регионална берза за електрична енергија

Заедничката берза на електрична енергија на Србија, Словенија и Унгарија, би можела да започне со работа во првата половина од 2024 година. Корпоративно -професионалните одлуки се веќе донесени, како и владините одобренија. Земјите од средна Европа соработуваат во разни области ...

повеќе »

Пропадна тендерот за изградба на хидроцентралата Чебрен

Пропадна тендерот за изградба на хидроцентралата Чебрен

Пропадна и 14. тендер за изградба на хидроцентралата Чебрен. За изградба на ХЕЦ Чебрен, министерката за животна средина Каја Шукови нформираше дека заклучно со 31.12.2023г. од страна на избраниот понудувач грчката фирма „Архидром“ не е пристигнато продолжување на банкарската гаранција, ...

повеќе »

Наградата на Комората „Проф. д-р Илија Черепналковски“ за 2023 на Сања Србовска

Наградата на Комората „Проф. д-р Илија Черепналковски“ за 2023 на Сања Србовска

Присутните на свеченоста Ден на Комората кој се одржа на 22 декември 2023 година имаа можност да го проследат свеченото доделување на четирите годишни награди кои се доделуваат по 10ти јубиларен пат во знак на благодарност и почит за творештвото ...

повеќе »

Добитници на наградите на Комората за 2023 година

Добитници на наградите на Комората за 2023 година

На 22 декември 2023 година на пригодна свеченост по повод 16 годишнината од своето постоење се одбележа Денот на Комората и притоа се доделија по 10ти јубиларен пат четирите годишни награди во знак на благодарност и почит за творештвото на ...

повеќе »
Scroll To Top