Насловна / Екологија (page 2)

Категорија: Екологија

Feed Subscription

Во Колумбија со зелени коридори се борат против високите температури

Во Колумбија со зелени коридори се борат против високите температури

Градот Меделин, како и другите големи градови, се соочува со растечки температури предизвикани од загревањето на бетонот и асфалтот, кои ја апсорбираат топлината на сонцето и потоа го зрачат, одржувајќи го градот топол дури и кога сонцето заоѓа. Поради оваа ...

повеќе »

Пиво од рециклирана дождовница

Пиво од рециклирана дождовница

Компанијата Xylem смислила начин за рециклирање на вода, со кој ќе се придонесе за ублажување на проблемот со недостаток на вода, така што ќе се направи пиво токму од рециклираната вода. Имено, дури 3,6 милијарди луѓе живеат во подрачја со ...

повеќе »

Охрид воведува мораториум на градба и усвои Акциски план за препораките на УНЕСКО

Охрид воведува мораториум на градба и усвои Акциски план за препораките на УНЕСКО

Советот на општина Охрид на денешната седница ја усвои одлуката за времен прекин на донесување и спроведување на урбанистички планови, со што се воведува мораториум за градба во оваа општина. Воедно, советниците одлучија времено да се прекинат и постапките за ...

повеќе »

Од 2021 година, ЕИБ нема да финансира проекти за фосилни извори на енергија

Од 2021 година, ЕИБ нема да финансира проекти за фосилни извори на енергија

„Европската Инвестициска банка (ЕИБ), ќе престане да ги финансира проектите поврзани со фосилните горива од 2021 година“, пишува во нацртот на новата политика на оваа банка за финансирање во енергетскиот сектор. Во документот „Политика на кредитирање на ЕИБ во енергетскиот ...

повеќе »

БиХ: Храбрите жени од Крушчицa добитници на наградата EuroNatur, за сперечување на изградбата на две МХЕ

БиХ: Храбрите жени од Крушчицa добитници на наградата EuroNatur, за сперечување на изградбата на две МХЕ

Храбрите жени од Крушчицa, во Босна и Херцеговина, се добитници на престижната награда на германската фондација EuroNatur за  2019 година, благодарение на акцијата за спречување на изградбата на две мали хидроелектрани (МХЕ), која траеше 500 деноноќија. „Група жени од селото ...

повеќе »

Реконструкција на Арктикот со подморница за замрзнување

Реконструкција на Арктикот со подморница за замрзнување

Што е со иновативните подморници кои произведуваат хексагонални замрзнувачи кои би можеле да го обноват Арктикот за да ја заштитат целата планета? На меѓународниот натпревар за дизајн, организиран од АСА (The Association of Siamese Architects), екипата на Фарис Рајак Котахутохаха, ...

повеќе »

Сараево за прв пат ќе користи калциум хлорид за намалување на загадувањето на воздухот

Сараево за прв пат ќе користи калциум хлорид за намалување на загадувањето на воздухот

Кантонот Сараево оваа зима за прв пат ќе користи калциум хлорид за намалување на загадувањето на воздухот со цврсти честички. Во повеќе извештаи за загадувањето, Сараево е прогласено за еден од градовите со најлош квалитет на воздухот во светот. Користењето ...

повеќе »

Огромен интерес за првото електрично „Порше“

Огромен интерес за првото електрично „Порше“

Еден од најочекуваните електрични автомобили во светот, секако е Taycan, првиот целосно електричен модел на легендарниот германски производител „Порше“. Иако планираната цена му е во опсег 90 до 130.000 УСД, а сеуште не се познати деталите од ценовникот за стандардни ...

повеќе »

САД: Граѓаните против изградбата на најголемата фабрика во светот за производство на дрвни пелети

САД: Граѓаните против изградбата на најголемата фабрика во светот за производство на дрвни пелети

Во американската сојузна држава Мисисипи, државните регулаторни тела за заштита на животната средина едногласно издале одобрение за изградба на најголемата фабрика за дрвни пелети во светот. Компанијата Enviva има намера да вложи 140 милиони УСД во овој проект, и да ...

повеќе »
Scroll To Top