Насловна / Арт и дизајн (page 2)

Категорија: Арт и дизајн

Feed Subscription

Како во минатото изгледале Kinder Surprise фигурите?

Како во минатото изгледале Kinder Surprise фигурите?

На Инстаграм страницата  retroteka објавена е фотографија на фигурите кои во 80-тите и 90-тите години од минатиот век се продавале во Kinder Surprise јајцата.  Многумина сметаат дека старите фигури се многу подобри од оние кои во моментот може да се ...

повеќе »

Денес во Сули ан изложба „Убавиот Бунтовен Вардар“

Денес во Сули ан изложба „Убавиот Бунтовен Вардар“

По повод Одбележување на 60 години од поплавата во Скопје, предизвикана од излевањето на реката Вардар, Музеј на град Скопје и МНК Син штит организираа изложба „Убавиот Бунтовен Вардар“, на кустос советник историчар Зоја Богдановска. Изложбата се отвара денес во ...

повеќе »

Стаклото како инспирација – изложба во павилјонот на Мис Ван дер Рое, Барселона

Стаклото како инспирација – изложба во павилјонот на Мис Ван дер Рое, Барселона

Фондацијата Mies van der Rohe и Side Gallery ја претставуваат интервенцијата на дизајнерката Сабине Марселис од Ротердам „Без страв од стакло, која претставува смела визуелно хипнотизирачка изложба од стакло, со фокус кон неговите материјални способности. Сабине Марселис создаде своевиден сублимат ...

повеќе »

Денес ретроспективната изложба на Теофил Шулајковски Тофе во Чифте амам

Денес ретроспективната изложба на Теофил Шулајковски Тофе во Чифте амам

Денес отворање на ретроспективната изложба на Теофил Шулајковски Тофе во Чифте амам во 20 часот Потегот со четка – налик на две трепкања со очите (кон ретроспективната изложба на Теофил Шулајковски – Тофе) Мајка со дете, 1967, 49х34,5 см Појдовен ...

повеќе »

Изложба на студенти на ФЛУ во Куќата-музеј на Лазар Личеноски

Изложба на студенти на ФЛУ во Куќата-музеј на Лазар Личеноски

Во рамки на активностите на одбележување три години од Europe House Skopje, вчера отвори изложба на ликовни творби на студенти од Факултетот за ликовни уметности (ФЛУ) во Куќата-музеј на Лазар Личеноски во Скопје. Објектот во подножјето на Скопското кале од ...

повеќе »

Аукција на колекцијата на Пол Ален вредна милијарда долари, парите одат во добротворни цели

Аукција на колекцијата на Пол Ален вредна милијарда долари, парите одат во добротворни цели

Огромната приватна уметничка колекција на покојниот коосновач на „Мајкрософт“, Пол Ален, се очекува да надмине милијарда долари на најголемата аукција во историјата. Сите собрани пари ќе бидат наменети за хуманитарни цели. „Позерки“, Жорж Пјер Сера Колекцијата која содржи повеќе од ...

повеќе »

Вазните Bel Air Mini Scoop од Jonathan Adler

Вазните Bel Air Mini Scoop од Jonathan Adler

Органска форма во задебелена или карактеристична нијанса, вметната внатре во дебела проѕирна акрилна коцка. Вазните Bel Air Mini Scoop од дизајнерот Jonathan Adler се совршени за тесни букети, а исто така се одлични како интригантен објект и без цвеќиња во ...

повеќе »

Изложба „Се што ни е заедничко“ во МСУ – Скопје во партнерство со биенале Манифеста

Изложба „Се што ни е заедничко“ во МСУ – Скопје во партнерство со биенале Манифеста

Изложбата „Сè што ни е заедничко“ (Sa so si amenge jekhethane/All That We Have in Common) се организира во рамки на 14. Европско номадско биенале за современа уметност – Манифеста и ќе биде отворена во Музејот на современата уметност – ...

повеќе »

Мултисетилно волшебно доживување на уметноста на Климт

Мултисетилно волшебно доживување на уметноста на Климт

Виена, градот на уметностите и сецесијата, ова лето и есен, имаше уникатна можност да биде домаќин на еден спектакуларен мултимедијален настан, под името The Immersive experience – KLIMT, со кој се одбележаа 160 години од раѓањето на еден од најмаркантните ...

повеќе »
Scroll To Top