Насловна / Вести / Како се гради десеткатница за еден ден (ВИДЕО)

Како се гради десеткатница за еден ден (ВИДЕО)

Да се ​​изгради приземна зграда за еден ден веќе не звучи толку неверојатно како што беше пред неколку години, но изградбата на повеќекатна зграда за нешто повеќе од еден ден е секако зачудувачка, без оглед на современите технологии во градежната индустрија. Заради побрза градба се користат готови елементи изработени на друга локација и транспортирани до местото каде што ќе се наоѓа објектот. Брзото и лесно склопување е една од предностите што ги имаат монтажните објекти во споредба со оние изградени со стандардни процедури.

zgrada

Кинеската компанија „Broad Group“ објави видео кое покажува изградба на десеткатна станбена зграда за само 28 часа и 45 минути. Користен е монтажен градежен систем „Living Building“, кој подразбира исти модули со исти димензии како и транспортните контејнери кога се собрани, што ги прави многу лесни за транспорт насекаде во светот. Секој модул е ​​фабрички изработен од конструкција од не’рѓосувачки челик. Ожичен е, има изолација, застаклување и вграден систем за вентилација. Идејата била модулите да бидат целосно опремени кога ќе бидат доставени до градилиштето, потоа да се соберат по потреба, односно да се прицврстат едни со други со завртки и конечно да се поврзат со електрична енергија и вода да бидат подготвени за употреба.

Ангажирани биле прилично голем број градежни работници и три кранови за изградба на оваа десеткатница за да се забрза работата. Од „Брод груп“ велат дека нивната монтажна конструкција е многу издржлива, отпорна на земјотреси и може да се демонтира и да се премести на друга локација доколку е потребно. Системот може да се користи не само за изградба на станбени единици, туку и за хотели, болници.

Во видеото може да се види како изгледал процесот на градење.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top