Насловна / Вести / Јапонија: Тестиран воз со брзина од 400km/h, најбрза комерцијална композиција

Јапонија: Тестиран воз со брзина од 400km/h, најбрза комерцијална композиција

Инженерите во Јапонија постојано ги поместуваат границите, а новиот предизвик е во областа на брзиот и модерен железнички транспорт. Минатата недела тестиран е нов воз, најбрз досега од тој тип. Се работи за т.н „куршум“ модел, кој достигнува брзина и до 400km/h. Shinkansen ALFA-X го реализираше своето прво тест патување, а се очекува да стане оперативен дури во 2030 после серија на испитувања и инспекции.

alfa1

alfa2

alfa3

alfa4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top