Насловна / Арт и дизајн / Изложба на Џесика Ланг во Барселона

Изложба на Џесика Ланг во Барселона

dzesika lang izlozba

Во уметничкиот центар Санта Моника во Барселона, отворена е изложбата Unseen на славната американска актерка Џесика Ланг.

dzesika lang izlozba (7)

Изложбата ја сочинуваат 134 фотографии настанати во последните две децении, а поголемиот дел од нив за првпат се претставени пред јавноста.dzesika lang izlozba (2)

На времето кога требало да одлучи за својот животен позив, Џесика Ланг добила стипендија да студира фотографија, но нејзиниот живот отишол во друга насока, па одлучила да даде приоритет на драмската уметност.

dzesika lang izlozba (6)

Со годините, Џесика Ланг, исто така, станала ѕвезда на култните филмови и добитничка на два Оскари.dzesika lang izlozba (5)

Сепак, на почетокот на 90-тите години на минатиот век, во Џесика Ланг повторно почнала да се буди страста за фотографија, и од тогаш не ја испушта камерата од рака.dzesika lang izlozba (8) dzesika lang izlozba (4) dzesika lang izlozba (3) dzesika lang izlozba

Испрати коментар

Scroll To Top