Насловна / Архитектура / Хотел кој овозможува подобро разбирање на природата (ВИДЕО)

Хотел кој овозможува подобро разбирање на природата (ВИДЕО)

Опкружен со геотермални извори, исландскиот комплекс Сина лагуна, сместен во рамките на геопарк на УНЕСКО, е проширен за уште еден спектакуларен објект.

hotel

Исланд е земја на мраз и оган од која ниту еден турист не се враќа дома рамнодушен! Богата со глечери и гејзери, оваа необична земја во Арктичкиот круг е растечки магнет за секој што сака извонредно искуство и е подготвен (добро) да плати за тоа. Една од најпознатите и посетени дестинации е Сината лагуна во близина на Рејкјавик, главниот град на Исланд, на која му е даден нов хотел.

hotel3

Според проект на фирмата Design Group од Италија и локалната архитектонска фирма Basalt Architects, која била задолжена за архитектурата, се појави спектакуларниот хотел Retreat at Blue Lagoon Iceland со 62 соби во кои доминираат бои и материјали кои упатуваат на околниот пејсаж од лава, мов и тиркизно сина, не толку миризлива, сулфурна вода. Врската со природата, воспоставена на овој начин, обезбедува хармоничен простор и им нуди на гостите мир и изолација од урбаниот надворешен свет.

“Сакавме да воспоставиме континуитет меѓу природата, ентериерите и екстериерите. Затоа воведовме блокови од лава во зградите и ги третиравме како градежни материјали или мебел”, рече Сигурар Торстеинсон од Design Group во интервју за Dezeen.

hotel2

Во средината на објектот има спа центар кој нуди опсег на бањи и третмани кои користат геотермални води богати со минерали, како што се силикон и алги.

Торстинсон објасни дека една од целите е тоа што освен да се релаксираат во хотелот, гостите ќе се поврзат со природата и ќе го напуштат комплексот со поголема почит кон природата.

На крајот на 2019 година, The Retreat at Blue Lagoon ја доби наградата AHEAD Europe Hospitality во категоријата Хотелски центар во Лондон.

hotel1

hotel4

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top