Насловна / Вести / Албанија чека понуди за соларна електрана од 140MW

Албанија чека понуди за соларна електрана од 140MW

Министерството за инфраструктура и енергетика на Албанија, соопшти дека инвеститорите имаат рок до 16-ти март да се пријават за изградба на фотоволтаичната постројка лоцирана југозападно од Тирана. Албанија бара оператор за соларна електрана од 140MW. Јавниот избор ќе биде направен на 7-ми април. Ова значително комерцијално производство на електрична енергија е предвидено на површина од 122 хектари во Ремас, и уште 76 хектари во соседната општина Фиер. Министерката Балуку истакнува дека проектот е започнат во рамките на владините напори за разновидност во изворите на енергија. Моделот е изграден „чекор по чекор“ со помош на Европската банка за обнова и развој.

fotovoltaik2

fotovoltaik1

fotovoltaik3

Еден коментар

  1. И Албанија е одамна веќе пред нас! ЕЛЕМ се испофали со 10MW фотоволтаик

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top