Насловна / Архитектура / Гнездо на вода: Лебдечки хотел инспириран од птици и дрвја

Гнездо на вода: Лебдечки хотел инспириран од птици и дрвја

Како да го привлечеме вниманието на гостите во морето на хотелски зделки? Со атрактивна архитектура! Ова одамна го разбрале архитектите Бертил Харстром и Јохан Каупи, кои се автори на овој спа-хотел во форма на гнездо. Сепак, сегашниот изглед на хотелот не беше баш оригинална идеја.

gnezdo

Идејата да се дизајнира хотелот датира од 2010 година, кога инвеститорите имаа идеја за сауна во форма на стаклени коцки поставени на сплав. Сепак, архитектите ја артикулираа идејата во 2013 година и осмислија нов концепт со кружен, лебдечки предмет!

gnezdo1

Арктичката бања е комбинација на хотел и бања и се фокусира на велнес. Таа е составена од централен кружен предмет, кој благодарение на дрвната структура што навидум случајно е наредено на фасадата, наликува на гнездо и е опкружено со помали лебдечки и копнени кабини.

gnezdo2

Во зима, комплексот им нуди на гостите можност да уживаат во поларната светлина, додека во текот на летните месеци можат да уживаат во полноќното сонце – затоа што овој уникатен хотел се наоѓа во Арктичкиот круг, во кој доминираат поларните денови и ноќи.

gnezdo4

Камењата се наредени на фасада исто како што птиците поставуваат гранчиња кога прават гнезда. Ова дава необичен изглед на некој предмет што привлекува внимание.

Хотелот се наоѓа на реката Луле недалеку од шведскиот град Харадс. Во текот на зимата, гостите кои имаат среќа ќе можат да го видат аурора бореалис – поларното светло.

gnezdo5

Покрај главната зграда, на гостите на располагање им се удобно и луксузно опремени лебдечки и копнени кабини. Кабините за вода имаат површина од 24 квадратни метри и се поврзани со брегот со лебдечки ленти.

Земјишните кабини имаат површина од 62 квадратни метри и во нив можат да бидат сместени до пет лица. Овие згради се како насади подигнати од земја и се меѓусебно поврзани со патеки што минуваат низ околната вегетација.

gnezdo6

На самиот крај на комплексот, еден одвоен стан е дизајниран да смести само две лица. Има спирално скалило кое води до поткровје и палуба со осум квадратни метри каде може да се медитира или ужива во утринско кафе.

Околната природа се вклопува во нови предмети, благодарение на употребата на природни и одржливи материјали како што се дрво, камен и кожа.

gnezdo7

Кружната отворена палуба на главната зграда има површина од 570 квадратни метри и им нуди на гостите совршено место за одмор, медитација и сончање во летните денови додека уживаат во поларната светлина за време на зимските ноќи. Она што е посебно за ова место е тоа што гостинот од сауната може директно да влезе во студената река благодарение на кружната платформа и скалилата.

gnezdo8

Во хотелот има и ресторан, спа, сауна, како и отворен базен со топла вода, пишува Designboom.

Арктичката бања ги отвори своите врати за гостите овој јануари и ќе лебди или ќе биде закотвена во текот на целата година на замрзнатата река Лула, во зависност од сезоната.

gnezdo9

gnezdo3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top