Насловна / Вести / Фотографии од градови кои ја откриваат поделбата меѓу богатите и сиромашните

Фотографии од градови кои ја откриваат поделбата меѓу богатите и сиромашните

Фотографиите од дрон на Џони Милер ја откриваат драматичната поделба меѓу богатите и сиромашните во градовите во светот.

Џони Милер е новинар, фотограф, активист и раскажувач на мултимедијални приказни со седиште во Кејптаун, Јужна Африка. Заинтересиран е за истражувања во сферата на архитектурата, раселувањето, урбаните прашања и климатската правда од земја и од воздух.

Screenshot 2021-08-26 114155_resize

Кејптаун

Економската нееднаквост низ целиот свет, а особено во земјите во развој, честопати е скриена зад sидови или сместена во заборавени делови на градот. Милер во април 2016 година го започнал проектот „Нееднакви сцени“ (Unequal Scenes), кој се уште трае, за да го оспори прифаќањето на нееднаквоста од страна на луѓето. Тој користејќи дрон направил фотографии од градовите ширум светот кој се од витално значење за борба против она што го опишува како „клучен предизвик на нашето време“. Милер за своите фотографии вели: „Оваа скриена нееднаквост ја ставив во центарот на вниманието, и со тоа што стана релевантна и неизбежна, помогна да придонесам за поголемо разбирање за тоа како изгледа нееднаквоста, како да се објасни, и се надевам дека ќе поттикне желба за обид тоа да се поправи“.

дурбан_resize

Дурбан

јохан1_resize

Јоханесбург

Фотографот од Јужна Африка вели: „Од моментот кога ќе слетате во Кејптаун, опкружени сте со колиби. Буквално, лимени колиби го опкружуваат аеродромот, покрај кои треба да го возите околу 10 минути, додека не стигнете до побогатите предградија каде живеат привилегирани луѓе (вклучително и јас)“.

кејп_resize

Кејптаун

мине_resize

Минеаполис

Милер смета дека за постоечката нееднаквост во светот мора да се сврти вниманието на масите и дека неговите фотографии помагаат во осветлувањето на овие поделби и ја буди совеста на оние кои живеат од „привилегираната“ страна на оградата.

хориз_resize

Бело Хоризонте

танзаниа_resize

Танзаниа

санта_resize

Санта Фе, Мексико Сити

сао_resize

Сао Паоло

тембиса_resize

Тембиса

намибија_resize

Намибија

мумвај_resize

Мумбај

сиетл_resize

Сиетл

санфр_resize

Сан Франциско

јафр_resize

Јоханесбург

најроби_resize

Најроби

питен_resize

Питермарицбург

детроит_resize

Детроит

кејп1_resize

Кејптаун

јохансе_resize

Јоханесбург

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top