Насловна / Вести / Едноставен ентериер на селска тосканска куќа

Едноставен ентериер на селска тосканска куќа

Ако ја посетите Тоскана ќе имате можност да уживате не само во феноменалната природа, туку и во прекрасните градби. Лозја, куќи, луксузни летниковци …

3_resize

Овој дел од Италија навистина не страда од недостаток на креативност, како во поглед на околината, така и во поглед на на дизајнот. И тоа речиси на секој чекор.

2_resize

Во општината Radda, срцето на Chianti Classico, каде речиси секој дом има свое име, се издвојува селската куќа Casa Morelli, која за разлика од повеќето околни куќи има една (но вредна) ексклузива – се наоѓа на рид од каде има совршен поглед на целиот регион.

1_resize

Оваа типична селска куќа во Тоскана е обновена и претворена во куќа за одмор, комбинира историски, рустичен амбиент со урбана елеганција.

11_resize

Нејзиниот шармантен камен екстериер и модерен ентериер дело на бирото Holzrausch Planung од Минхен, опремен по мерка и специфичниот вкус на домаќинот, не може да остави никого рамнодушен. Пространа тераса, не помалку импресивен базен, големи прозорци и лизгачки стаклени врати – сето тоа совршено ја обединува внатрешноста на домот со отворениот простор.

01_resize

5_resize

Солободно може да се каже дека Casa Morelli е оптимизиран за релаксирање, пиење вино и набљудување на лозјата, маслиновите градини и шумите кои го опкружуваат имотот.

12_resize

Некои делови од оваа куќа датираат од 16. век, додека отворениот дел и студиото се од понов датум. Подовите, бањите и кујната се изработени од темна grotto тула, која претставува совршен баланс на рустично и модерно, а целата „модерно-рурална“ атмосфера е надополнета со камин кој се протега од подот до таванот прекриен со стари греди од костен.

02_resize

10_resize

И покрај потемната палета на бои во внатрешноста на овој дом, природната светлина која се влева благодарение на оголемите стаклени површини, го одржува ентериерот прилично осветлен.

6_resize

4_resize

03_resize

7_resize

9_resize

8_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top