Насловна / Вести / Dubai Miracle Garden – простор полн со мириси и бои

Dubai Miracle Garden – простор полн со мириси и бои

Dubai Miracle Garden е цветна градина во Дубаи, отворена на Денот на вљубените 2013 година, содржи преку 50 милиони цветови и 250 милиони растенија.

5_resize

Секоја година од средината на ноември до средината на мај оживува простор од 72.000 квадратни метри, полн со мириси и бои. Гледајќи ја градината во полн цвет, со своите милиони цвеќиња распоредени во лакови, скулптури, со безброј шари и форми, ја прават оваа градина прекрасна. Dubai Miracle Garden доби признание за два Гинисови рекорди. За највисоката градина во 2013 година и 2016 година, за најголемата цветна скулптура обликувана во форма на авион.

1_resize

2_resize

Секоја година, оваа атракција ја посетуваат повеќе од 1,5 милиони луѓе.

Во градината можете да се види Мики Маус, прва цветна скулптура на Дизни на Блискиот исток. Скулптурата е висока 18 метри, изработена е од околу 100.000 растенија и тежи речиси 35 тони.

16_resize 12_resize

Ако ја посетите оваа прекрасна градина, ќе имате можност да ги видите нивните други најпознати атракции, мечка висока 12 метри, цветен часовник, премин во форма на пеперутка. Исто така, скулптура од авион и замок од цвеќе, што ќе направи да се чувствувате како да сте дел од бајка.

4_resize 7_resize

Еден од најубавите делови е „Изгубениот рај“, село направено од цвеќиња со цветни каскади длабоки 6 метри, каде што можете да најдете десетици куќи и бунгалови направени од цвеќиња, кои прават неверојатен амбиент. Не треба да го пропуштите преминот во форма на срце, кој е најпопуларната атракција на оваа градина.

6_resize 14_resize 8_resize 15_resize 9_resize 10_resize 11_resize 3_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top