Насловна / Архитектура / Денес е Светскиот ден на инженерството – во 12 часот одбележување во КОАИ

Денес е Светскиот ден на инженерството – во 12 часот одбележување во КОАИ

Комората на овластени архитекти и овластени инженери денес ќе го одбележи Светскиот ден на инженерството со предавања на тема „СИТЕ ЗАЕДНО ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ – ОДРЖЛИВО ИНЖЕНЕРСТВО“, електронски преку ZOOM платформата.

Собирот ќе го поздрави Претседателот на Европскиот совет на инженерски комори – ECEC, господинот Клаус Туридл.

in1

Светскиот инженерски ден го одбележуваат инженерските комори во повеќе од 80 земји https://worldengineeringday.net/event/

Собирот ќе се одржи денес (четврток, 4 мар  он-лајн во 12 часот, на овој линк може да се поврзете преку ZOOM платформата https://us02web.zoom.us/j/83925540443?pwd=dE5paDdFL2h6M2lmanF3azVNcFJyUT09

или можете да го следите во живо на Facebook страницата на Комората https://www.facebook.com/komoraoai

in2

Светскиот ден на инженерството за одржлив развој е прогласен од УНЕСКО на 40-тата Генерална конференција во 2019 година. Тој се слави ширум светот на 4 март секоја година од 2020 година. Денот нуди можност да се потенцираат достигнувањата на инженерите и инженерството во нашиот современ свет и да се подобри јавноста разбирање за тоа како инженерството и технологијата се од клучно значење за современиот живот и за одржливиот развој.

in

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top