Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1216)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Пет милиони евра за подземната сообраќајница

Пет милиони евра за подземната сообраќајница

Советот на град Скопје усвои одлука за задолжување во висина од пет милиони евра за изградба на планираната подземна сообраќајница на потегот од мостот „Гоце Делчев“ до булеварот „Кузман Јосифовски – Питу“. Градот ќе се задолжи преку издавање на обврзници ...

повеќе »

Риби кои го осветлуваат морското дно

Риби кои го осветлуваат морското дно

Во новата студија на Американскиот музеј за природна историја откриeни се речиси 180 видови риби кои светат. Студијата покажува како рибите ја апсорбираат светлината и тогаш ја исфрлуваат во разни бои и тоа од различни причини – заради парење или ...

повеќе »

Опатија го добива првиот хостел

Опатија го добива првиот хостел

Поранешниот ловрански хотел Meridional наскоро ќе ги отвори своите врати во ново светло. Благодарение на инвестицијата на компанијата „Милениум хотели“ вредна пет милиони евра, во текот на месец фебруари ќе биде отворен првиот хостел на Опатијската ривиера – хостел Link. ...

повеќе »

Кина станува светски лидер во обидите за користење на „ветерната енергија“

Кина станува светски лидер во обидите за користење на „ветерната енергија“

Кина презема најголеми чекори за користење на обновливите извори на енергија кои светот досега ги видел. Клучниот елемент вклучува повеќе од удвојување на бројот на ветерни турбини во следните шест години. Како светски најголем производител на енергија од ветерот, Кина ...

повеќе »

Бојата на вашата врата зборува за вас

Бојата на вашата врата зборува за вас

Влезните врати се повеќе од обично влегување во нашите домови, тие исто така нудат увид во личноста на сопственикот. Некои би рекле, едноставно, луѓето си избираат боја на влезната врата што оди во согласност со фасадата на куќата, без разлика ...

повеќе »

Кафуле во кое се плаќа времето

Кафуле во кое се плаќа времето

Во Лондон почна да работи првото кафуле каде што сè е бесплатно, освен времето што гостите го поминуваат таму, а една минута чини три пени … Се работи всушност за рускиот синџир на кафулиња Ziferblat, кој сега го доби својот ...

повеќе »

Ќе се уриваат нелегалните споменици од „Скопје 2014“?

Ќе се уриваат нелегалните споменици од „Скопје 2014“?

Од следната недела се очекува уривање на нелегалните споменици поставени во центарот на Скопје, меѓу кои и споменикот на Цар Душан. Ревизорскиот извештај за проектот „Скопје 2014“ ќе биде објавен од понеделник, а се очекува евентуално да се потврдат сомневањата ...

повеќе »

Ќе се реконструираат објектите кај плоштад Мајка Тереза

Ќе се реконструираат објектите кај плоштад Мајка Тереза

Реконструкција и доградба на објекти кои се наоѓаат во близина на плоштадот ВМРО и на плоштадот Мајка Тереза се измените предвидени со Програмата за реконструкција и доградба на објекти во централното градско подрачје, а за кои ќе се разговара на ...

повеќе »

Нов современ објект за Турскиот театар во Скопје

Нов современ објект за Турскиот театар во Скопје

Турскиот театар во Скопје ќе добие нов современ објект, кој во целост ќе ги задоволи функционалните, техничките и естетско-архитектонските критериуми. Новиот објект е проект на Владата на Република Македонија, кој се реализира преку Министерствто за култура и националната установа. Сместен ...

повеќе »
Scroll To Top