Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1217)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Интерактивен дизајн на нови Кока-Кола шишиња

Интерактивен дизајн на нови Кока-Кола шишиња

Во чест на Светското фудбалско првенство, што ќе се одржи оваа година во Бразил, „Кока-Кола“ го претстави посебниот дизајн на 18 мини шишиња. Тоа не се само обични шишиња на овој популарен пијалак, туку вистински уметнички дела на кои се ...

повеќе »

Реконструирана спомен соба на Мустафа Кемал Ататурк во НУ Завод и Музеј – Битола

Реконструирана спомен соба на Мустафа Кемал Ататурк во НУ Завод и Музеј – Битола

Турскиот вицепремиер Емрулах Ишлер и министерката за култура на РМ Елизабета Канческа – Милеска денеска свечено ја пуштија во употреба целосно реконструираната спомен соба на Мустафа Кемал Ататурк во НУ Завод и Музеј – Битола. „Големо е задоволството што во ...

повеќе »

Повторно во функција регионалниот пат Тетово – Јажинце

Повторно во функција регионалниот пат Тетово – Јажинце

Денеска во тетовското село Вратница е пуштен во употреба регионалниот пат Тетово – Јажинце, вреден 150 милиони денари. На пуштањето во употреба присуствуваше и македонскиот премиер Никола Груевски. „Патот долги години беше во многу лоша состојба, со намалена безбедност на ...

повеќе »

А – интегрирана еколошка дозвола за АДИНГ

А – интегрирана еколошка дозвола за АДИНГ

Компанијата АДИНГ доби А – интегрирана еколошка дозвола за усогласување со оперативен план, издадена од Министерството за животна средина и просторно планирање на Република Македонија. Добивањето на А – интегрирана еколошка дозвола е резултат на усовршувањето и модернизацијата на производството, ...

повеќе »

Весела детска градинка во Софија

Весела детска градинка во Софија

Следејќи го природниот пад на теренот, забавиштето ја поврзува закосената ограда со едниот објект на градинката. Градинката е остварување на бугарското архитектонско студио „Конвејер“, а се наоѓа во Софија. Овој едноставен и интересен концепт за детска градинка се состои од ...

повеќе »

Мебел дизајниран од Бред Пит

Мебел дизајниран од Бред Пит

Ви претставуваме фотографии од колекција мебел дизајнирана од страна на еден од најпознатите актери на денешницата – Бред Пит. Во соработка со познатиот производител на мебел Френк Поларо, креирана е колекцијата „Пит-Поларо“, која е претставена под мотото „Дизајнирал Пит, а ...

повеќе »

Во Прилеп ќе се гради хала за секундарна селекција на отпад

Во Прилеп ќе се гради хала за секундарна селекција на отпад

Прилеп е еден од ретките градови каде успешно се применува примарната селекција на отпадот, а се подготвува и за изградба на хала за секундарна селекција. Ова беше истакнато на денешната прес-конференција на јавното комунално претпријатие „Комуналец“ на која раководството на претпријатието ...

повеќе »

Фотографирајте го Скопје и освојте 50 илијади денари

Фотографирајте го Скопје и освојте 50 илијади денари

Град Скопје објави нов конкурс за избор на три најдобри фотографии со мотиви на Скопје. Учество можат да земат професионални фотографи, аматери, деца и сите оние што го сакаат фотографирањето. Апликантите можат да учествуваат со слики направени во која било ...

повеќе »

Влада: Проектите „Луково поле“ и „Бошков мост“ се стратешки

Влада: Проектите  „Луково поле“ и „Бошков мост“ се стратешки

При реализацијата на проектите нема да се дозволи загрозување на животната средина или на еколошкиот баланс. Ова е ставот на Владата во однос на реакцијата од еколошките здруженија дека со изградбата на „Луково поле“ и „Бошков мост“ ќе се загади ...

повеќе »
Scroll To Top