Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1240)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

„Адора инженеринг“ – најпопуларна градежна компанија во 2014

„Адора инженеринг“ – најпопуларна градежна компанија во 2014

На манифестацијата „Најпопуларни“, позната како „Гран при“ и „Битолски оскар на популарноста“, компанијата „Адора инженеринг“ го доби признанието најпопуларна градежна компанија во 2014 година во Македонија, а генералниот директор проф. д-р Ванчо Чифлиганец ја доби специјалната награда за општествена одговорност. ...

повеќе »

„Розова ѕвезда“ – најскапиот дијамант во светот

„Розова ѕвезда“ – најскапиот дијамант во светот

Знаевме дека дијамантите и другите скапоцени камења се неверојатно скапи, но многумина се прашуваат кој е сепак најскапиот дијамант. Еве го одговорот. Pink Star или „Розова ѕвезда“ е најскапиот дијамант во светот. Овој розов дијамант од 59,60 карати беше продаден ...

повеќе »

Поврзување на хрвaтската гасна инфраструктура со европската

Поврзување на хрвaтската гасна инфраструктура со европската

Европската комисија в среда ќе предложи 15 мерки за формирање на единствен европски енергетски пазар, меѓу кои ќе биде и предлогот за поврзување на гасниот терминал на хрватскиот остров Крк со енергетската инфарструктура на ЕУ, објави во денешниот број весникот ...

повеќе »

Во завршна фаза закон за прогласување на старото градско јадро на Битола за културно наследство

Во завршна фаза закон за прогласување на старото градско јадро на Битола за културно наследство

Во Битола пуштени се во употреба новоизградените простории на НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“, нов корисен простор за читателите од 500 квадратни метри, за што Министерството вложи 30,5 милиони денари, и најави дека во завршна фаза е подготовката на законот ...

повеќе »

Завршија подготoвките за изградба на Конска брана

Завршија подготoвките за изградба на Конска брана

Подготвителните активности пред реализацијата на капиталниот проект на општина Гевгелија за изградба на Конска брана завршија со денешната јавна презентација на стратешката оценка за влијанието на животната средина, што ја организираа министерствата за животна средина и просторно планирање, за земјоделство, ...

повеќе »

Санација на Споменикот на паднатите борци од НОБ од Велес и Велешко

Санација на Споменикот на паднатите борци од НОБ од Велес и Велешко

До крајот на 2015 година ќе биде реализиран проектот за санација на Споменикот на паднатите борци од НОБ од Велес и Велешко, предвиден со програмата на Министерството за култура. Надлежната установа за реализација на проектите од областа на заштитата на ...

повеќе »

Најлуксузен аеродром во светот

Најлуксузен аеродром во светот

Кога се има неисцрпна сума на пари на располагање, како во примерот со арапските држави од Персискиот Залив, односно Обединетите Арапски Емирати или Катар, тогаш возможни се  масивни и речиси невозможни проекти. Ваквите проекти ги прославуваат овие помалку„познати“ земји и ...

повеќе »

Штипска „Актива“ ќе го гради мултимедијалниот центар во Штип

Штипска „Актива“ ќе го гради мултимедијалниот центар во Штип

Центарот за развој на источниот плански регион и штипската компанија „Актива“ потпишаа договор за изградба на мултимедијален центар во Штип. Станува збор за реализација на проектот „Вмрежување на мултимедијални центри во прекуграничниот регион – CREATIVA“, кој е финансиран преку ИПА ...

повеќе »

CES 2015 – глобална сцена на иновации

CES 2015 – глобална сцена на иновации

Посетителите на престижниот Саем за потрошувачка електроника, CES (Consumer Electronics Show) 2015, велат дека ја виделе иднината и дека таа навистина е розова. Можеби човештвото сè уште го мачат предизвици како војни, гладувања, болести и слично, но креативната човекова рака ...

повеќе »
Scroll To Top