Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1203)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Елпида Хаџи Василева – претставник на Ватикан на Венециското биенале

Елпида Хаџи Василева – претставник на Ватикан на Венециското биенале

Mакедонската уметница Елпида Хаџи Василева годинава е избрана да го претставува Ватикан на Венециското биенале, најголемата ликовна манифестација во светот. Таа ќе учествува со монументалната инсталација со наслов „Haruspex“, на тема „Прологот на Евангелието на св. Јован и добриот самарјанин“. ...

повеќе »

Вуди Ален добива музеј во Барселона

Вуди Ален добива музеј во Барселона

Во Барселона ќе се отвори музеј посветен на ликот и делото на американскиот филмски режисер Вуди Ален. Режисерот на филмот „Вики Кристина Барселона“, Вуди Ален, ќе добие свој музеј во истоимениот град, во кој Ален ја сместил приказната на споменатиот ...

повеќе »

Изложба посветена на ГТЦ

Изложба посветена на ГТЦ

Почнувајќи од денес, во наредните три дена граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“ организира изложба на фотографии на тема „ГТЦ“ собрани преку социјалните медиуми, личните архиви на граѓаните, како и архивски стари фотографии од ГТЦ. Фото: Весна Наумовска Ова ќе биде ...

повеќе »

Промоција на книгата „111 тези за ГТЦ“ во Мобилна галерија

Промоција на книгата „111 тези за ГТЦ“ во Мобилна галерија

Утре во Мобилна/монтажна галерија на Центарот за современи уметности (Парк на франкофонија во Скопје), со почеток од 12 часот, ќе се одржи промоцијата на книгата „111 тези за ГТЦ“, уредена од Ивана Васева и Филип Јовановски. Публикацијата ќе ја промовираат ...

повеќе »

Големо гушкање на ГТЦ во четврток

Големо гушкање на ГТЦ во четврток

Иницијативата „Го Сакам ГТЦ“ во четврток во 20 часот организира голем завршен настан пред референдумот за зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ со, како што велат, многу музика, насмевки и прегратки. Локацијата на настанот е пред влезот во ГТЦ од ...

повеќе »

Џулија Робертс го продава својот имот во Хаваи за 30 милиони долари

Џулија Робертс го продава својот имот во Хаваи за 30 милиони долари

Холивудската ѕвезда Џулија Робертс го купи ова парче рај на Хаваи во 2011 година, во вредност од 13,4 милиони долари. Имотот наречен The Faye Estate, е изграден во 1946 година и се состои од два бунгалови, кои заедно имаат околу ...

повеќе »

Иновативен мост како урбан елемент во градскиот пејзаж

Иновативен мост како урбан елемент во градскиот пејзаж

Специфичната ситуација во Копенхаген наложила архитектонското студио Dietmar Feichtinger Architects да дизајнира мост кој се состои од три одделни структури, поврзани меѓусебно над водната површина. Две од овие структури може да се отвораат, со што се формира облик на „пеперутка“. ...

повеќе »

Жан Нувел го изгуби спорот за париската филхармонија

Жан Нувел го изгуби спорот за париската филхармонија

Познатиот француски архитект Жан Нувел го изгуби спорот во врска со Филхармонијата во Париз. Архитектот претходно тврдеше дека објектот не одговара на неговиот оригинален дизајн со кој победил на конкурсот во 2007 година, и поради тоа во месец март годинава ...

повеќе »

Премиерите од Балканот договорија транспортно поврзување

Премиерите од Балканот договорија транспортно поврзување

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, заедно со премиерите на Албанија, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и Косово, денеска со еврокомесарите за преговори за проширување Јоханес Хан, и за транспорт Виолета Булц, договорија вклучување на земјите од ...

повеќе »
Scroll To Top