Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1204)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Аукција на 85 дела на Миро

Аукција на 85 дела на Миро

Колекција од 85 дела на шпанскиот надреалист Хуан Миро, која португалската влада ја купила од пропадната банка, ќе се најде на аукција проценета на 30 милиони фунти (49 милиони долари). Аукциската куќа „Кристи“ вчера соопшти дека колекцијата е една од ...

повеќе »

Потпишан Меморандум за соработка меѓу колективните управувачи со отпад

Потпишан Меморандум за соработка меѓу колективните управувачи со отпад

Компаниите „Пакомак“ од Скопје, „Еко-пак хит“ од Кочани и „Екосајкл“ исто така од Скопје, денеска во Скопје потпишаа Меморандум за соработка, чија цел е преку подобра соработка и координација, подигнување на свеста на јавноста за значењето од селективното собирање на ...

повеќе »

Од март почнуваат градежните работи на пругата кон Бугарија

Од март почнуваат градежните работи на пругата кон Бугарија

Во март следната година ќе почнат градежните работи за реконструкција на железничката делница Куманово – Бељаковце во должина од 31 километар, прва од планираните три за железничко поврзување на Македонија со Бугарија на Коридорот 8. Претставници на изведувачот на градежните ...

повеќе »

Витрина-бифе „Пикадили“

Витрина-бифе „Пикадили“

Дизајнерското студио Boka do Lobo од Португалија креира eксклузивно парче мебел, кое според многумина, го одзема здивот. Тие својата колекција на ограничен број примероци мебел ја дополнија со уште еден додаток – витрина-бифе „Пикадили“, именуван по циркусот „Пикадили“ во Лондон. ...

повеќе »

Градежен камп во Свети Николе за изградба на автопатот Штип-Миладиновци

Градежен камп во Свети Николе за изградба на автопатот Штип-Миладиновци

Претставници на кинеската компанија „Синохидро Корпорејшн Лимитед“ која ќе ги гради автопатите Штип – Миладиновце и Охрид – Кичево, пристигнаа во Свети Николе. Тие од локалните власти побараа да им биде обезбедена површина од 30.000 метри квадратни за изградба на главниот ...

повеќе »

„Орис“ со своја куќа за архитектура

„Орис“ со своја куќа за архитектура

По речиси 15 години излегување, познатото списание „Орис“ за архитектура и култура, креираше нова веб страница www.oris.hr и најави отворање на „Орис – куќа на архитектура“ во Загреб. Новата веб страница како и самото списание имаат во фокус промовирање на ...

повеќе »

Еко-штипалка осветлува градски улици

Еко-штипалка осветлува градски улици

Дизајнерите Ајдан Нојберг и Гал Булка креирале „светлечка“ штипалка. Оваа штипалка претставува дизајнерски пресврт од секојдневен предмет во алатка кој со живописни бои го осветлува градот во ноќните часови. Алиштата се закачуваат на жица со оваа штипалка во која е ...

повеќе »

Македонската железница со 174 нови товарни вагони

Македонската железница со 174 нови товарни вагони

Нови 174 товарни вагони ќе набави „М.Ж. Транспорт“ идната година. Вредноста на инвестицијата е 15 милиони евра, а тендерот вреден 13 милиони евра го доби словачки компанија „ЖОС Трнава“. Со оглед дека за набавката на товарните вагони биле предвидени 15 ...

повеќе »

Еко акција за селективно фрлање на отпадот

Еко акција за селективно фрлање на отпадот

Нов систем за селективно фрлање отпад во угостителството е презентиран денеска, а кон акцијата досега се приклучија повеќе од 15 познати скопски кафулиња и ресторани кои ќе го дадат својот придонес кон општествено одговорното однесување и зачувувањето на животната средина и природните ...

повеќе »
Scroll To Top