Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1201)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Почна поставувањето и на третата галија на Вардар

Почна поставувањето и на третата галија на Вардар

Почна расчистувањето и подготвувањето на теренот за третата галија, која ќе биде лоцирана спроти Археолошкиот музеј, помеѓу мостот „Око“ и Мостот на уметноста. Овој туристичко-угостителски брод, за разлика од другите два, кои се замислени само како ресторани, ќе има и ...

повеќе »

Светлечка инталација за Perrier-Jouet

Светлечка инталација за Perrier-Jouet

Холандскиот дизајнер Сајмон Хајденс, кој живее и работи во Лондон, креира современа светлечка инсталација за познатиот произведувач на шампањ Perrier-Jouet. Неговата работа е комбинација на уметност, вештина, дизајн и нови техники, а резултатот е возбудлив приказ на она што претставува ...

повеќе »

Македонија и Бугарија бараат пари од ЕУ за железничка линија

Македонија и Бугарија бараат пари од ЕУ за железничка линија

Финансиска поддршка од Брисел за експресната железничка линија меѓу Софија и Скопје побарале министрите за надворешни работи на Бугарија и Македонија Кристијан Вигенин и Никола Попоски во писмо упатено до еврокомесарот за проширување Штефан Филе и регионална политика Јоханес Хан, ...

повеќе »

Платното „Мурал“ на Џексон Полок повторно достапно за јавноста

Платното „Мурал“ на Џексон Полок повторно достапно за јавноста

Во музејот „Гети“ во Лос Анџелес, од 11 март до 1 јуни годинава, ќе биде изложено монументалното дело „Мурал“ на Џексон Полок. Ова дело е насликано во 1943 година специјално за станот во Њујорк на славната колекционерка на современи уметнички ...

повеќе »

Конечно отворена постојаната поставка во МСУ во Скопје

Конечно отворена постојаната поставка во МСУ во Скопје

Во Музеј на современата уметност од пред два дена конечно е отворена постојаната поставка, по повод 50 години од основањето на музејот, со наслов „Солидарноста-недовршен проект“. Дела од светската ликовна и визуелна уметност, меѓу кои и дела на Пикасо, Калдер, ...

повеќе »

Ќе се пролонгираат роковите за исполнување на еколошките стандарди?

Ќе се пролонгираат роковите за исполнување на еколошките стандарди?

Обврските за исполнување на еколошките стандарди за добивање А интегрирана дозвола остануваат според Законот за животна средина, без разлика дали Владата ќе одлучи  да го пролонгира рокот или не, порача министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми. Тој на ...

повеќе »

Изложба на Дејвид Бакингем во Лондон

Изложба на Дејвид Бакингем во Лондон

“Under the Influence” е првата самостојна изложба во Лондон на провокативниот американски уметник Дејвид Бакингем, која е отворена деновиве во галеријата Scream. Дејвид Бакингем е познат по користењето на различни метални делови во своите дела. Тој собира детали од отфрлените ...

повеќе »

Семинар – Macedonian Energy Efficiency Networking Day 2014

Семинар – Macedonian Energy Efficiency Networking Day 2014

Стопанската комора на мал бизнис на Македонија со Здружението за енергетска ефикасност „ЕУРЕМ МК“ и Robert Schmidt, раководител на делегацијата на Индустриска стопанска комора на Нинберг, организира Семинар за енергетскa ефикасност и обновливи извори на енергија – Macedonian Energy Efficiency ...

повеќе »

Дигитални знаци низ Скопје за избегнување на метежот

Дигитални знаци низ Скопје за избегнување на метежот

На булеварот Илинден и на Партизански одреди почна поставувањето дигитални сообраќајни знаци со променлива содржина. Возачите ќе може да прочитаат на која улица во одреден момент во градот има густ сообраќај, а со тоа и ќе им служат на граѓаните ...

повеќе »
Scroll To Top