Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1205)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

На Свети Никола почнува изградбата на 51-метарски крст во општина Аеродром

На Свети Никола почнува изградбата на 51-метарски крст во општина Аеродром

На христијанскиот празник Свети Никола, со почеток во 13 часот официјално ќе почне изградбата на Македонскиот православен крст во општина Аеродром, во близина на средното училиште „Марија Кири Склодовска”, меѓу булевар „Трета Македонска бригада” и булевар „Србија”. Чинот на осветувањето ...

повеќе »

„Мал формат графика 2013“

„Мал формат графика 2013“

Традиционалната новогодишна изложба „Мал формат графика 2013“ на Факултетот за ликовни уметности ќе биде отворена денеска во неговата галерија во „Сули-ан“. Секоја година изложбата ја организира Катедрата по графика при Факултетот со цел да се негува овој вид ликовно изразување ...

повеќе »

До 2017 е-отпадот ќе порасне за една третина во однос на 2012

До 2017 е-отпадот ќе порасне за една третина во однос на 2012

Според проценките на ОН , износот на е-отпадот ќе се зголеми од 53 милиони тони во 2012 година на 72 милиони тони во 2017 година. Годишниот износ на нов електронски отпад што ќе се создава во светот до 2017 година, ...

повеќе »

ЕУ распиша осум конкурси тешки 1,17 милијарди евра

ЕУ распиша осум конкурси тешки 1,17 милијарди евра

Европската унија, во рамките на проектот HORIZON 2020 – ENERGY, распиша осум конкурси за бесповратно финансирања на проекти, на кои можат меѓу другите да конкурираат мали, средни и големи фирми. Вкупниот буџет за сите отворени конкурси изнесува 1,17 милијарди евра. ...

повеќе »

Становите на Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор најевтини и најквалитетни

Становите на Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор најевтини и најквалитетни

- Кај нас цената на становите е реална, се утврдува преку електронска аукција во која граѓаните се наддаваат и таа се формира зависно побарувачката на пазарот. Се разбира дека никогаш не би граделе доколку нема одреден профит, но  државното земјиште ...

повеќе »

Изградбата на новите автопатишта ќе почне во првиот квартал 2014

Изградбата на новите автопатишта ќе почне во првиот квартал 2014

Во првиот квартал следната година се очекува да бидат поставени камен темелници за изградба на новите автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево Охрид, информира денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Љупчо Георгиевски. Во тек се подготвителни активности ...

повеќе »

ААМ ќе ја додели годишната награда за архитектонско дело за 2013

ААМ ќе ја додели годишната награда за архитектонско дело за 2013

Во петок (20.12.2013) во Музејот на Град Скопје со почеток во 20 часот, ќе се одржи доделувањето на Големата годишна награда за најуспешно реализирано архитектонско дело во 2013 година. Традиционален покровител на наградата е Претседателот на Република Македонија. Свеченото доделување ...

повеќе »

50 години од култните „Ролинг Стоунс“

50 години од култните „Ролинг Стоунс“

Во Париз во галеријата Nikki Diana Marquardt,отворена е изложба на фотографии со наслов „50 години на групата Ролинг Стоунс“, посветена на половина век од постоењето на овој легендарен бенд. Почнувајќи со нивниот прв концерт во лондонскиот Marquee Jazz Club во ...

повеќе »

Метеоролошките услови неповолни за расчистување на воздухот

Метеоролошките услови неповолни за расчистување на воздухот

Метеоролошките услови во Скопје до крајот на неделата ќе останат неповолни за да имаат влијание врз подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух, кој последните денови е многу загаден. Од Управата за хидрометеролошки работи велат дека до крајот на неделата Македонија ќе остане пов влијание на ...

повеќе »
Scroll To Top