Насловна / Author Archives: Емилија Петровска (page 4)

Author Archives: Емилија Петровска

Feed Subscription

ПЛ плочите – градежен материјал на иднината

ПЛ плочите – градежен материјал на иднината

Попречно ламелираните плочи ПЛП (Cross-Laminated Timber CLT) се нов и иновативен градежен материјал. Тие за прв пат се појавуваат во почетокот на 90-тите години на минатиот век во Австрија и Германија. Во тој период, Австрија започнува проект, кој ја инволвира ...

повеќе »

Изградба на автопатот Демир Капија – Смоквица: Студентски „десант“ на најголемото инфраструктурно градилиште

Изградба на автопатот Демир Капија – Смоквица: Студентски „десант“ на најголемото инфраструктурно градилиште

Изградбата на автопатот започна во август минатата година, и е заеднички македонско- грчки потфат чија реализација се очекува да биде околу 270 милиони евра. Со него, освен поморското поврзување на Македонија, ќе се овозможи побрз и побезбеден транспорт на луѓе ...

повеќе »

Креативни идеи за уредување на дворот

Креативни идеи за уредување на дворот

Дворот и градината не секогаш мора да изгледаат еднолично и монотоно, исклучиво со трева и неколку цветчиња. Постојат безброј начини како брзо, лесно и едноставно вашиот двор да го претворите во природен рај. Освен врз цвеќињата, обратете големо внимание на ...

повеќе »

Адинг – компанија со најубаво уреден двор

Адинг – компанија со најубаво уреден двор

На конкурсот објавен по повод традиционалната манифестација „5 Јуни – Светски ден на животната средина“ Адинг ја освои првата награда во категоријата најубаво уреден двор на стопански објект. Наградата ја додели градоначалникот на град Скопје – г-дин Коце Трајановски. Адинг ...

повеќе »

Интервју: Да почнеме од почеток, да почнеме од скици

da-pocneme-od-pocetok-1.jpgАрхитектот Јоханес Норландер беше еден од предавачите на Belgrade Design Week 2013, кој за прв пат престојуваше во Белград. Каков е архитектонскиот пристап на овој скандинавски архитект, во каква состојба е архитектонската сцена во Шведска, зошто е подобра ситуацијата во соседството и кои беа неговите архитектонски примери, говори специјално за "Порта 3" самиот архитект Норландер.

 

повеќе »

„Моите дела нема никого да остават рамнодушен“

moite-dela-intervju-1.jpgНекои уметнички дела не можат да се заборават. Токму такви се делата на Елпида Хаџи Василева, нашата претставничка на претстојното 55. Биенале на уметноста во Венеција. Нејзината инсталација, која е поставена во Scuola dei Laneri, е направена со ѕидови од метал, мрежа од кожурци, мрежа од свила и канапи од кожи од бели лабораториски стаорци.

 

повеќе »

Најкривата улица во светот

Најкривата улица во светот

najkrivata-ulica-1.jpgУлицата "Ломбард" во Сан Франциско е најпознатата крива улица во светот. Некои од најскапите имоти во Сан Франциско се наоѓаат токму на оваа адреса. Во пролет и лето кога ќе расцветаат сите цвеќиња покрај улицата, таа претставува вистински рај за очи. За уникатниот пејзаж од колоритна разиграност придонесуваат големиот број расцветани хидрангеи од двете страни на улицата.

 

повеќе »
Scroll To Top