Насловна / Архитектура / 10 облакодери на Emporis Skyscraper Awards – Центар Лахта добитник на наградата

10 облакодери на Emporis Skyscraper Awards – Центар Лахта добитник на наградата

На годишните награди Emporis Skyscraper Awards претставени се десет победнички облакодери на денешницата, а новиот центар Лахта во Санкт Петербург, Русија го освои првото место оваа година.

1_resize

„Горпроект“ и RMJM се проектанти на седиштето на гигантот „Газпром“, кое со своите 462 метра стана највисока зграда во Русија и Европа, а во светот го завзема 14. место.

Покрај необичниот дизајн, жирито го пофали Центарот Лахта и поради неговите енергетски ефикасни технологии.

„Како најсеверен највисок облакодер во светот, објектот е изложен на екстремни температури. Двојната фасада спречува непотребно губење на топлина и го прави исклучително енергетски ефикасен. Покрај тоа, благодарение на иновативната употреба на инфрацрвени радијатори, вишокот на топлина не се губи, туку се враќа во системот “.

Во продолжение погледнете ги првите десет облакодери во светот за оваа година

1. Центар Лахта

20_resize

0_resize 2_resize

Висина: 462 м

Катност: 87

Локација: Санкт Петербург, Русија

Архитектонско биро: „Горпроект“ и RMJM

2. Leeza SOHO

леза_resize

Висина: 207 м

Катност: 46

Локација: Пекинг, Кина

Архитектонско биро: Zaha Hadid Architects; Beijing Institute of Architectural Design

3. 35 Hudson Yards

сохо_resize

Висина: 308 м

Катност: 72

Катност: Њујорк, САД

Архитектонско биро: Skidmore, Owings & Merrill

4. Tianjin CTF Finance Center

њуј_resize

Висина: 530 м

Катност: 97

Локација: Тианџин, Кина

Архитектонско биро: Skidmore, Owings & Merrill; East China Architectural Design & Research Institute Co. Ltd.; Ronald Lu & Partners

5. Aurora Melbourne Central

тианџ_resize

Висина: 270 м

Катност: 84

Локација: Мелбурн, Австралија

Архитектонско биро: Elenberg Fraser

6. 18 Robinson

мелб_resize

Висина: 180 м

Катност: 28

Локација: Сингапур

Архитектонско биро: Kohn Pedersen Fox Associates; Architects 61 Pte Ltd.

7. The Paragon

синг_resize

Висина: 157 м

Катност: 48

Локација: Чикаго, САД

Архитектонско биро: Solomon Cordwell Buenz (SCB)

8. One Thousand Museum

чикаг_resize

Висина: 215 м

Катност: 62

Локација: Мајами, САД

Архитектонско биро: Zaha Hadid Architects; O’Donnell, Dannwolf & Partners Architect

9. Omniturm

мајами_resize

Висина: 190 м

Катност: 46

Локација: Франкфурт, Германија

Архитектонско биро: BIG; B&V Braun Canton Architekten

10. Rosewood Bangkok

франкф_resize

Висина: 155 м

Катност: 32

Локација: Бангок, Тајланд

Архитектонско биро: Kohn Pedersen Fox Associates; Tandem Architects

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top