Насловна / Арт и дизајн / Вирџил Абло и Ginori 1735 со минималистички сет за чај

Вирџил Абло и Ginori 1735 со минималистички сет за чај

Еден од најпознатите афро-американски дизајнери, Вирџил Абло, дизајнираше минималистички сет за чај за легендарната италијанска фабрика Ginori 1735.

1_resize

На миланската Недела на дизајн, реномираниот производител на порцелан Ginori 1735 и дизајнерот Вирџил Абло ги покажаа првите резултати од нивниот заеднички проект, станува збор за колекција садови со контракултурни референци типични за брендот Off-White.

2_resize

4_resize

Платното за експериментот беше класичен сет за чај од Ginori 1735 наречен Antico Doccia: чаши, чинии и чајник, развиен во средината на 18. век украсени со барокни силуети. Абло одлучи да користи лаконска палета на бои – бела позадина и црни акценти. Дизајнерот ги украси снежно-белите предмети со букви и цртежи во стилот на графити, како и со реални слики од муви.

3_resize

„Ова е колекција за модерна трпезарија – без разлика дали е во свечен дом, милениумски стан или едноставно во студентска соба. Наметнувањето на модерноста на логото и уметноста на графити, со почитуваната куќа Ginori 1735 е доказ дека добриот дизајн може да живее вечно“, вели Абло во соопштението за јавноста.

5_resize_resize

6_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top