Насловна / Вести / „Тојота“ – одржлив партнер на Олимписките игри во Токио 2020

„Тојота“ – одржлив партнер на Олимписките игри во Токио 2020

Електричните возила и возилата на водород ќе сочинуваат речиси 90% од возниот парк за потребите на Олимписките игри во Токио 2020. Официјалниот партнер на Игрите, компанијата „Тојота“ верува дека возилата користени ан оваа Олимпијада ќе го постигнaт најнискиот стандард на емисии во историјата.  За таа цел, „Тојота“ ќе обзебеди електрични возила од моделот Prius, како и хибридни возила и возила на водород. Организацискиот одбор сака „Олимпиското село да биде добар пример за промовирање на одржливиот транспорт и е-мобилноста“. На Игрите ќе сообраќаат 500 автомобили Toyota Mirai, како и 100 помали автобуси на водород под името Sora кои веќе сообраќаат низ Токио.

toyotaLOI3

toyotaLOI1

grid 2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top