Насловна / Архитектура / Саѕа Paraty во Бразил и отровни пајаци

Саѕа Paraty во Бразил и отровни пајаци

Архитектите од бразилското проектантско биро Studio MK27, Marcio Kogan и Suzana Glogowski проектирале куќа со површина од 840 квадратни метри во прекрасната бразилска природа.

mk27_paraty_nelson_kon_(22)

Paraty-House-02

Постои легенда која вели дека подрачјето на колонијалните градови Paraty и Angra dos Reis (помеѓу São Paula и Rio de Janeira) има 365 острови, по еден за секој ден во годината.

8

Две кутии од натур бетон се одмараат на падините на еден од овие острови, две модерни призми помеѓу големите сурови камења на бразилскиот брег. Бетонските кутии се издадени од планината, скоро на висина на плажата, на лулашка од 8 метри.

2

6

Куќата со конструктивна генијалност е во рамнотежа со топографијата на теренот, содзавајќи голем распон и простор за престој во речиси недопрената природа.

Paraty-House-03-800x533

На карпите на Paraty, во густата шума на островот, отровни пајаци го наѓаат својот пат до овој волумен и влегуваат во тревата која ја прекрива плочата.

5

mk27_paraty_nelson_kon_(13)

Пајаците го продолжуваат својот пат и внатре во резиденцијата каде ги дочекува збирка на значаен мебел од 20. век, кој меѓуостанатите го дизајнирале и George Nakashima, Luis Barragan, Lina Bo Bardi, Sérgio Rodrigues, Joaquim Tenreiro и José Zanine Caldas. Пајаците се губат во тапацираната фотелја.

12

11

17

16

3

mk27_paraty_plans-2 mk27_paraty_plans-3 mk27_paraty_plans-5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top