Насловна / Архитектура / Репрезентативна и модерна резиденција на Хаваи дизајнирана од архитекти од Љубљана

Репрезентативна и модерна резиденција на Хаваи дизајнирана од архитекти од Љубљана

Со оглед на тоа што сопственикот е од Европа и живее на Хаваи, од словенечкото архитектонското студио Dekleva Gregorič Arhitekti било побарано да се имплементираат елементи со европски „шмек“ во проектот на неговиот нов дом на Хаваи.деклева хаваи_01

Така, веднаш е очигледно дека тоа е куќа која не е типична за тоа поднебје, чија конструкција е направена од бетон и обложена со дрво. Тоа е пространа еднокатна куќа со невообичаена форма која совршено се вклопува на работ од карпа која овозможува фантастичен поглед на морето.деклева хаваи_02

Самиот објект е поделена во три единици, а има три спални соби, општествена зона, кујна, трпезарија и бања. Дрвениот покрив е уште еден елемент што словенечкото студио Dekleva Gregorič Arhitekt одлично го  вклопил и делумно служи како тераса за релаксација, што е совршен одговор на климата која е присутна на Хаваи – комбинација од многу сонце и силен ветар од океанот.деклева хаваи_11 деклева хаваи_10 деклева хаваи_09 деклева хаваи_08 деклева хаваи_07 деклева хаваи_06 деклева хаваи_05 деклева хаваи_04 деклева хаваи_03

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top